Nükleer enerjide işbirliği atağı

Türkiye Nükleer Sanayi Enerji Derneği, Kanada Nükleer Tedarikçiler Topluluğu ile işbirliği anlaşmasına imza attığını açıkladı. Anlaşma kapsamında iki ülke diğer ülkelerdeki nükleer santral fırsatlarını birlikte değerlendirerek, ortak adım atacak

Nükleer enerjide işbirliği atağı

Kanada Nükleer Tedarikçiler Topluluğu ile işbirliği anlaşması imzalayan Türkiye Nükleer Sanayi Derneği, uluslararası platformdaki nükleer fırsatları izleme konusunda önemli bir partner edindi. Anlaşma ile birlikte iki kuruluş, Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere uluslararası alandaki nükleer santral projelerindeki fırsatları birlikte gözetecek ve üye firmalarının birlikte hareketini yönlendirecek.

Nükleer sanayide yeni vizyon
Anlaşma ile ilgili bir açıklamada bulunan Nükleer sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer, Türkiye'nin nükleer politikada gösterdiği kararlılığa dikkat çekerek:

"bu kararlılık özellikle bölgedeki diğer ülkelere de örnek oluyor. Kanada ise nükleer konusunda yola erken çıkan ülkelerin başında geliyor. 180’den fazla nükleer sanayi ile ilgili firmanın üye olduğu Kanada Nükleer Tedarikçiler Topluluğu ile yaptığımız bu anlaşma Türkiye’nin nükleer santral endüstrisindeki vizyonuna katma değer sağlayacak.” dedi.

Anlaşma ne getiriyor?
III. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi
öncesinde yapılan anlaşmanın Türkiye'de nükleer sanayi sektörünün gelişimine destek sunması bekleniyor. Anlaşma ile birlikte iki ülkede ya da diğer bir ülkedeki basınçlı su reaktörleri, ağır su reaktörleri ve küçük modüler reaktörlerin gelişim, tasarım, test ve inşaat süreçlerinde ortak hareket edecek. Nükleer enerji alanında eğitim görmekte olan öğrenciler için de önemli fırsatlar içeren anlaşma ile Kanada ve Türkiye'deki üniversiteler arasında işbirliğine gidilecek. Bu işbirliği Ar-Ge ve eğitim fırsatlarını içerecek.

İşbirliği kapsamında ayrıca çok sayıda semimer ve workshoplar ile iki ülke firmalarının karşılıklı bilgi paylaşımına yönelmesi bekleniyor.