O ilçede metrekare fiyatları 16 bin TL'nin üstüne çıktı

Türkiye Veri İşleme Merkezi tarafından hazırlanan İstanbul'da Konut Değer Değişimi araştırmasına göre Beşiktaş'ta konut metrekare fiyat ortalaması 16 bin 365 TL seviyesine çıktı

O ilçede metrekare fiyatları 16 bin TL'nin üstüne çıktı

Konut fiyatları İstanbul'da son bir yılda gerileme kaydetti. Türkiye Veri İşleme Merkezi tarafından hazırlanan Konut Değer Değişimi raporuna göre, konut fiyatlarındaki artış, enflasyonun altında kalarak "sınırlı" düzeyde saptandı.

Beşiktaş'ta 16 bin TL'nin üstüne çıktı
TÜVİMER tarafından yayınlanan araştırmaya göre Beşiktaş'ta konut metrekare fiyatları 16 bin 365 TL seviyesine çıktı. İlçede fiyatlar 14 bin 481 TL düzeyindeydi. İstanbul'un bir diğer ilçesi Beykoz'da da metrekare fiyatları 8 bin 693 TL'den 9 bin 979 TL seviyesine çıktı.

Bakırköy'de metrekare fiyatlarının son 1 yıl içinde 8 bin 636  TL'den 9 bin 63 TL'ye yükseldiği değerlendirmesinde bulunan TÜVİMER Raporu'na göre metrekare fiyatları Beyoğlu ilçesinde de 6 bin 342 TL seviyesinden 6 bin 444 TL'ye, Adalar'da ise 5 bin 851 TL'den 6 bin 253 TL seviyesine hareketlilik gözlemlendi.

Metrekare fiyatlarının gerilediği ilçeler
Hazırlanan raporda konut metrekarelerinin Sarıyer ve Başakşehir gibi kentlerde de düştüğüne dikkat çekildi. Sarıyer'de metrekare fiyatları  9 bin 187 TL seviyesinden 8 bin 811 TL'ye düşerken, Başakşehir'de düşüş 3 bin 423 TL'den 3 bin 363 TL'ye geriledi. Beylikdüzü'nde ise fiyatlar son bir yıl içinde 2 bin 275 TL'den 2 bin 250 TL düzeyine geriledi. 

Konut fiyatları döviz ve enflasyon karşısında güçsüz kaldı
Sınırlı düzeydeki artış ve konut fiyatlarındaki gerilemeyi yorumlayan TÜVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu,  bu artışta döviz ve enflasyon baskısına dikkat çekerek "Hem bizim verilerimiz, hem de Merkez Bankası'nın verileri, konutun döviz ve enflasyona karşı güçsüz kaldığını gösteriyor..." yorumunda bulundu.