Odakule ihalesi iptal edildi

Uzun yıllar boyunca İstanbul Sanayi Odası'nın merkezi olarak kullanılan Odakule bina ihalesi, yeterli talep gelmemesi nedeniyle iptal edildi.

Odakule ihalesi iptal edildi

Uzun yıllar boyunca İstanbul Sanayi Odası'nın merkezi olarak kullanılan Odakule bina ihalesi, yeterli talep gelmemesi nedeniyle iptal edildi. En son teklif tarihi olarak açıklanan 3 Aralık tarihine kadar beklenen talebin gelmemesi üzerine bir açıklama yapan İstanbul Sanayi Odası(İSO), ihalenin sonlandırıldığını açıkladı. 

33 yıllığına devredilecekti
İSO tarafından yapılan açıklamada: 'İhaleye teklif veren firma sayısının birden fazla olmaması ve rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle, İSO Meclisi İhale Komisyonu ihaleyi iptal etme yetkisini kullanarak, Odakule'nin üst kullanım hakkının 33 yıllığına devri ihalesinin iptal edilerek sonlandırılmasına karar verilmiştir.' ifadelerine yer verildi.

İstanbul Sanayi Odası'nın yeni planı ne?
Bu gelişmenin ardından İstanbul Sanayi Odası'nın, Odakule ile ilgili yeni stratejisinin ne olacağı merak konusu oldu. Eylül ayında yapılan meclis toplantısında alınan satış kararının ardından çıkılan ihalenin 'yeterli ilgiyi görmemesi' üzerine sürecin iptaliyle de yeni bir dönemece girildi. Temelleri 1968 yılında atılan ve 1976 yılında hizmeten açılan binaya ilişkin değer tespit çalışmalarında ise 25-30 milyon dolarlık bir fiyat aralığı konuşuluyordu.