Ödediğiniz emlak vergisini nasıl geri alacaksınız?

Belediyeler, emlak vergisinden muaf olan vatandaşlardan vergi alabiliyor. Peki bu vergiden yükümlü olmayanlar bugüne kadar ödedikleri emlak vergisini nasıl geri alacak? İşte adım adım izlenecek yollar…

Ödediğiniz emlak vergisini nasıl geri alacaksınız?

Taşınmaz sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisinden muaf tutulan kişiler var. Ancak bazen emlak vergisini ödemek zorunda olmayan vatandaşlardan da bu vergi ödemesi alınabiliyor. Buna göre, emekli, işsiz, ev hanımı, şehitlerin dul ve yetimleri ile engelli mükellefler, şartları taşısalar da tek gayrimenkulleri için emlak vergisi ödeyebiliyorlar.

Emlak vergisinden muaf olabilmek için, yukarıda bahsini ettiğimiz kişilerin brüt 200 metrekareyi aşmayan tek bir konuta sahip olmaları ve SGK aylıklarından başka gelirlerinin olmaması şart. Peki tüm bu şartları taşıyan kişiler bugüne kadar ödedikleri emlak vergilerini nasıl geri alacaklar?

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı, 14.05.2014 tarih ve 82673428175.01.01.03-52964 sayılı özelgede; "İndirimli bina vergisi uygulaması şartlarını geçmiş yıllar itibariyle sağlamaları halinde, geriye dönük indirimli oran uygulamasından yararlanabileceklerine ve düzeltme zamanaşımı süresi içinde (yani 2009-2014 döneminde) ödenen emlak vergilerinin iadesinin mümkün olduğu" belirtmiş. O halde tek yapılması gereken geri ödemeler için atılacak adımları bilmek.

Öncelikli olarak ilgili belediyenin emlak dairesine, düzeltme dilekçesi verilip ödenen vergilerin iadesi istenecek.  Eğer belediye düzeltme yapıp vergileri iade etmezse (ki etmesi gerekiyor) ya da 60 gün içinde dilekçeye çekimser kalır yani yanıt vermezse, Belediye Başkanlığı'na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilmesi gerekiyor. Belediye Başkanlığına verilen dilekçeye 60 gün içinde yanıt verilmez ya da olumsuz bir yanıt verilirse, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılabiliyor.