ODTÜ son durum nedir?

ODTÜ Ankara ve Kuzey Kıbrıs olmak üzere toplam 2 yerleşkeden meydana gelmektedir

ODTÜ son durum nedir?

15 Kasım 1956 yılında Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup İTÜ'lü akademisyenler tarafından Ankara'da kurulan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Kuzey Kıbrıs’ta yer alan kampüsü dışında tüm kampüsleri aynı lokasyondadır.

1956 yılında yerine karar verilen ODTÜ için bir proje yarışması açılmıştır. Yarışmayı Behruz Çinici ile Altuğ Çinici kazanmış ve uygulanmıştır. 1957 yılında ağaçlandırma çalışması başlayan ODTÜ, 1961 yılında matematik, fizik, teorik fizik, kimya, eğitim, beşeri ilimler ve psikoloji bölümleri ile hazırlık sınıfı açılmış ve üniversite 1963-64 öğrenim döneminde 310 Türk 56 yabancı öğretim görevlisi ile 1893 Türk 167 yabancı öğrenciye eğitim vermiştir.

ODTÜ ilk mezunlarını 1960 Haziran ayında vermiştir. Bu dönemde Makine Mühendisliği Bölümü'nden 11 ve Mimarlık Bölümü'nden 19 öğrenci toplam 30 kişi mezun olmuştur. Tarihinde birçok siyasi olayı içinde barındıran ODTÜ’de son olarak geçtiğimiz yıl yol problemi ortaya çıkmıştır.

ODTÜ’de toplam 5 fakülte ve 34 bölüm vardır. Bunlar;
-Mimarlık Fakültesi
-Fen Edebiyat Fakültesi
-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
-Mühendislik Fakültesi

ODTÜ Kampüs özellikleri
4 bin 500 hektar alan üzerinde Ankara’da yer alan ODTÜ’nün orman alanı 3 bin 4 hektardır. Ankara merkezinden 20 km uzaktaki Eymir Gölü'nü de içine alan ODTÜ’de alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler vardır. Türkiye'nin Kültür Mirası 100 Mimari Şaheser arasında gösterilen ODTÜ yerleşkesi içerisinde toplam 18 yurt, 3 konukevi vardır. Yurtların bulunduğu bölgede spor alanları, kapalı ve açık yüzme havuzu, spor salonları, futbol, basketbol sahaları, topluluklar barakası ve tenis kortları bulunmaktadır.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Güzelyurt ilçesi'nde kurulmuş bir kampüstür. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, akademik ve idari bakımdan bütünüyle ODTÜ Senatosu, ODTÜ Yönetim Kurulu ve ODTÜ Rektörlüğü'ne bağlı bir yapı içinde faaliyet göstermektedir.

ODTÜ iletişim bilgileri
Adres: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:1 06800 Çankaya Ankara/TÜRKİYE
Telefon: 0 312 210 2000 / 99 (Dahili santral)
Faks: 0 312 210 1105
Rektörlük: rektör@metu.edu.tr
Rektör Yardımcılığı: rektör@ymetu.edu.tr
Rektör Danışmanlığı: rektör@dmetu.edu.tr
Genel Sekreterlik: gensek@metu.edu.tr
Genel Sekreter Yardımcılığı: genseky@metu.edu.tr

ODTÜ Bulvarı için tıklayınız