Ofis pazarı ve arz-talep dengesinde bozulma sinyali

2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin olarak hazırladığı raporun sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Cushman&Wakefield,önümüzdeki 18 ay içinde tamamlanacak yeni projeler ile arz-talep dengesinde bozulma yaşanacağı uyarısında bulundu.

Ofis pazarı ve arz-talep dengesinde bozulma sinyali

2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin raporu ile gayrimenkul sektörünü analiz eden Cushman &Wakefield, İzmit Geçiş Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi mega projelerin gayrimenkul sektörü üzerinde olumlu bir ivme yaratacağını ortaya koydu. 2015 yılının son çeyreğinde elde edilen güçlü ekonomik performansa da vurgu yapan rapor, Türkiye ofis pazarı, perakende sektörü ve sanayi verilerini de mercek altına aldı.

Cushman&Wakefield raporundan çıkan sonuçlar
- İstanbul ofis pazarı: İstanbul ofis pazarı artan kiralamalar ve yeni ürünlerle gelişimini sürdürüyor. Geçen yıldan kalan talebin de etkisiyle 63 bin metrekarelik yeni karalam işlemi gerçekleştirildi. İlk çeyrekte gerçekleştirilen yeni ofis arzı 67 bin dolayında. Boş alan büyüklüğü ise 795 bin metrekare. Boşluk oranlarının yüzde 16.7 olduğu bu alanda 2.8 milyon metrekareye ulaşan inşa halindeki projelerin 2018 yılının sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

- MİA Bölgelerindeki arzda canlılık: Merkezi İş Alanları Başta olmak üzere kaliteli yeni ofis arzları, sektörel anlamda yeni fırsatlar yaratıyor. Bu arzların sektöre canlılık sunması bekleniyor.

- Arz-Talep dengesinde bozulma tehlikesi: Önümüzdeki 18 ay içinde tamamlanacak olan yeni projeler ile birlikte ofis arzının artması ve talebin bu arzı karşılayamaması nedeniyle arz talep dengesinde bozulma bekleniyor. Boşluk oranında düşüş ihtimali oldukça az.

Ofis pazarı ve arz-talep dengesinde bozulma sinyali

- Yeni merkezler ortaya çıkabilir: Yapımı devam etmekte olan altyapı projeleri ile yeni gelişim bölgelerinin ortaya çıkması mümkün olabilir. Örnek olarak Ataşehir Finans Merkezi gösterilebilir. Proje ile birlikte 1 milyon metrekare yeni ofis arzı yaratılacak.

- Genel Ekonomik Durum: 2016 yılının ilk çeyrğinde yüksek ihracat hacmi ve hane halkı tüketimi güçlü ekonomik performans sürdürüyor. Kısa vadede bu veriler sanayi ve lojistik pazarındaki dengenin korunmasına olanak sağlayacak.  Mega projelerin yeni alt pazarların yaratılmasında etkin olması bekleniyor.