Ofis pazarında boşluk oranı büyüyor

DTZ Research 2015'in ikinci çeyreğine ait ofis pazarı araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Rapor, İstanbul genelinde ana ofis bölgelerideki boşluk oranının yüzde 11.7'ye yükseldiğini oraya koydu

Ofis pazarında boşluk oranı büyüyor

DTZ Research tarafından yapılan ve 2015'in ikinci çeyreğini baz alan İstanbul Ofis Pazarı araştırması, İstanbul genelinde ofis boşluk oranlarında yüzde 11.7'ye yükseldi. 

Boşluk oranlarında yükselme
İstanbul genelinde yaşanan bu düşüş ağırlıklı olarak, Kozyatağı, Levent-Etiler ve Maslak hattına yeni arzın eklenmesinden kaynaklandı. Bu bölgelerde boşluk oranı Kozyadağı'nda yüzde 17.43, Levent-Etiler hattında yüzde 11.16, Maslak'ta ise yüzde 12.98'e yükseldi. Bununla birlikte Ümraniye, Zincirlikuyu-Beşiktaş-Şişli bölgelerindeki düşüş ise boşluk oranlarının daha da yükselmesine engel oldu. Bu bölgelerde boşluk oranı Ümraniye'de yüzde 10.70, Zincirlikuyu-Beşiktaş-Şişli bölgelerinde ise yüzde 6.69'a düştü.

Ofis pazarında boşluk oranı büyüyor

Ofis arzında sıçrama
DTZ Research
araştırmasının en önemli sonuçlarından biri de 2015'in ikinci çeyreğinde İstanbul ana ofis bölgelerinde A sınıfı ofis arzının 2.98 milyon metrekareye yükselmesi oldu. Avrupa yakasında ofis alanındaki yükselme Maslak, Leven-Etiler'de gerçekleşirken, Asya yakasında Kozyatağı ofis arzının arttığı bölgelerin başında yer aldı. Arz artarken, talepte de güçlü bir artış yaşandı. Özellikle Ümraniye'de Türk Telekom'un gerçekleştirmiş olduğu 20 bin metrekarelik işlem, bölgenin öne çıkmasına neden oldu. 

En yüksek kira değerinde değişim yok
Tüm bu veriler sonrasında İstanbul genelinde ana ofis bölgelerinde boşluk oranı hafif bir artışla yüzde 11.7'ye yükselmiş oldu. Rapora göre en yüksek kira değerinde ise geçen seneye kıyasla herhangi bir artış yaşanması ve metrekare/ay parametresinde 47 ABD doları olarak gerçekleşti.