Ofis pazarında esas sorun merkezi alanların dışında

Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, Avrupa yakası merkezi iş alanı dışında olan yerlerde çok fazla üretim yapıldığını belirterek: "Asıl sorun bu yerlerde..." dedi.

Ofis pazarında esas sorun merkezi alanların dışında

İstanbul ofis pazarında stoklardaki artış kiralar üzerinde negatif yönlü etki yapmayı sürdürüyor. Yapılan son analizlerde, İstanbul'un atıl halde bulunan ofis alanının 1 milyon metrekareyi bulduğu saptanırken, özellikle Merkezi İş Alanı-MİA olarak tanımlanan bölgelerin dışındaki lokasyonlarda bu olumsuzluklar kendini çok daha belirgin biçimde hissettiriyor.

Merkezi İş Alanları dışındaki yerler

Avrupa Yakası Merkezi iş alanları ve Anadolu yakası Ataşehir bölgesinde talebin canlılığını koruduğunu söyleyen Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden: "Talep bir sorun gözükmüyor. Asıl sorun Avrupa yakasında merkezi iş alanı dışında olan yerlerde. Bu bölgelerde çok üretim yapıldı..." şeklinde konuştu. 

Eklenecek arzda Ataşehir faktörü

Gönden, Ataşehir'in ofis pazarına eklenecek arzda ilk sırada olduğunu ve Finans Merkezi'nin de etkisiyle 1.3 milyon metrekare ofis inşa edileceğini de belirterek: "En fazla ofis inşası olan diğer bölgeler ise Cendere ve Levent. Bu iki ilçede sırasıyla 300 bin ve 162 bin metrekarelik ofis inşası devam ediyor..." dedi. İstanbul ofis pazarının son 10 yılda 1 milyon metrekareden 5 milyon metrekareye ulaştığını ve 2016 yılının seçim, terör ve darbe baskısından olumsuz etkilendiğini de vurgulayan Gönden: "Ofis pazarındaki frende en etkili faktör kur artışı oldu." ifadelerini kullandı.