Ofis pazarında işlemler ikiye katlandı

Propin Property Investment, İstanbul Ofis Pazarı’nda 2012 yılında ofis pazarında gerçekleşen işlemleri değerlendirdi

Ofis pazarında işlemler ikiye katlandı

6 Şubat 2013 / emlakwebtv
Ofis kiralama-satışı konusunda, aracılık ve danışmanlık hizmeti veren Propin Property Investment, İstanbul Ofis Pazarı’nda 2012 yılında ofis pazarında gerçekleşen işlemleri değerlendirdi.

2012’yi işlemler açısından oldukça hareketli olarak değerlendiren Propin’in raporunda yer alan sonuçlar şöyle:

"Son beş sene içerisinde yaklaşık toplam 643 bin metrekare işlem gerçekleşmiştir. 2012 yılında “bilgileri edinilebilen” kapanmış işlemlerin yaklaşık toplamı 260 bin metrekaredir.

2011 yılında İstanbul A sınıfı ofis pazarında yaklaşık 118 bin metrekare işlem (kiralama ve kurumsal satın alma) gerçekleşmişken 2012 yılında işlemlerin 260 bin metrekareyi aşması piyasadaki hareketliliğin en temel göstergesidir. Bu durumu İstanbul Ofis Pazarı’nda bir önceki yıla kıyasla iki katı işlem gerçekleştiği şeklinde özetlenebilir.

Propin aracılığıyla 2012’de gerçekleştirilen işlem büyüklüğü toplam 42 bin metrekaredir. 2013 yılında kapanacak işlem hacminin şimdiden alınan talepler sebebiyle 260 bin metrekarenin rahatlıkla üstüne çıkacağını öngörülmektedir.

İşlemlerin 105 bin metrekarelik kısmının Merkezi İş Alanı Dışı-Asya’da kapandığı tespit edilmiştir.  Bu rakama, Asya Yakası’nın genelinde kapanan diğer işlemler de eklendiğinde İstanbul Ofis Pazarı’nda kapanan toplam işlem hacminin yarısının Asya Yakası’nda gerçekleştiği ortaya çıkmaktadır.  Buna rağmen her iki Yaka’ya gelen taleplerin yoğunluğu ayrı ayrı dikkate alındığında Avrupa Yakası’nda daha çok işlem gerçekleşmesi bekleniyordu.  Özellikle son dört senedir Merkezi İş Alanı’nda nitelikli ofis arzında, talep yoğunluğuna kıyasla arzda yeterli artışın olmaması, nitelikli ofis arayan kullanıcıların bir kısmını zorunlu olarak Asya Yakası’nda kiralama yapmaya yönlendirmiştir.