Ofis yaşamının yükselen değeri: Office home

Türkiye iş hayatına da yerleşmiş bir konsept olarak "home office" son dönemde yaşadığı dönüşüm ile "office home" anlayışına evrildi. Uzmanlar, "office home" konseptini, "çalışanların kendilerini evde gibi hissetmelerine olanak tanıyan" çalışma ortamı olarak tanımlıyor

Ofis yaşamının yükselen değeri: Office home

Türkiye iş yaşamı "home office" konseptinden "office home" konseptine doğru bir dönüşüm yaşıyor. Yaygın biçimde "evden çalışma biçimini ifade eden" home office'nin yerine geçmeye başlayan "office home" tarzı uzmanlar tarafından "çalışanların kendilerini evde gibi hissetmelerine olanak tanıyan çalışma ortamı" olarak tanımlanabiliyor.

Home office değil, office home
JLL Türkiye Ofis Kiralama Direktörü Mahir Mermer, yeni iş konsepti office home hakkında yaptığı açıklamada, iki konsept arasındaki farkın, "evde çalışma"dan, çalışma alanlarının yaşam alanları ile birleşmeye doğru bir evrim anlamına geldiğini söyledi. Mermer:

Ofis yaşamının yükselen değeri: Office home

"İş yerinde geçirilen zamanın evde geçirilen zamandan fazla olması ve özellikle Y kuşağı çalışanların beklenti ve talepleri, ofis tasarımlarının değişmesi konusunda şirketleri zorlamaya başladı. Office home konseptinin doğmasında bu faktörlerin önemli rolü var”  şeklinde konuştu. 

Eski tipi "sıkıcı" iş ortamlarının sonu
Sektörde faaliyet gösteren çok uluslu firma, yabancı sermayeli kiracılar ve onlardan esinlenen yerel şirketlerin eski tip sıkıcı çalışma ortamları yerine evde çalışma hissiyatını güçlendiren bir konsepte geçiş halinde olduğunu belirten Mermer, yeni konseptte sosyal alanların belirleyici bir rol oynadığını söyledi. Mermer, yeni konseptin geniş kat alanlarından oluştuğunu 200-300 kişinin aynı katta çalışabilmesine olanak tanıyan bir özelliğe sahip olduğunu söyledi.

İşe değil, fikir alış verişine gitmek
Office home konseptinin temel özelliğinin çalışanların kendilerini evinde gibi hissetmeleri bulunduğunu, oyun ve uyuma odaları gibi sosyal alanlara da özel önem verildiğini söyleyen Mermer:

"Bu özelliklerin de yardımıyla, çalışanlar artık “iş”e değil, arkadaşları ile buluşup yeni fikirler ortaya çıkarabilecekleri ve üretkenliklerini artırabilecekleri bir ortama gidiyormuş gibi hissedebiliyorlar. " şeklinde konuştu. 

Ofis yaşamının yükselen değeri: Office home

Mermer, yeni çalışma konseptinin esnek çalışma saatleri modeline uyumu da kolaylaştıracağını belirterek, nitelikli çalışanını kaybetmek istemeyen firmalar  tarafından da özel bir ilgi gördüğünü söyledi. Bugün özellikle Y kuşağının iyi eğitimli üyelerinin çalışacakları firmayı seçerken firmanın ofis binasına baktığını vurgulayan Mermer:

"Her şeyden önce, ofisi taşımak şirket açısından maliyetli gibi görünse de aslında işin içyüzü daha farklı. Öncelikle eski bir binadan modern bir binaya giden şirket, daha az metrekareye yerleşebiliyor" dedi.