Ofiste yeni nesil yaklaşımın son örneği: Tagegutec Yönetim Binası

Tago Architects tarafından tasarımı gerçekleştirilen Taegutec Fabrika ve Yönetim Binası profesyönel hayatın çalışanlar üzerindeki olumsuz yansımalarını minimize etmeyi hedefliyor

Ofiste yeni nesil yaklaşımın son örneği: Tagegutec Yönetim Binası

20 yılı aşkın bir süredir yurt içi ve yurt dışında, 700'ün üzerinde mimari projeye imza atan Tago Architects, Kocaeli Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Taegutec Fabrika ve Yönetim Binası projseyli, iş yaşamının çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmeye yönelik sosyal yaşam alanları ile dikkat çekiyor.

Taegutec Fabrika ve Yönetim Binası
İki ayrı kütle olarak tasarlanan ofis binasında, iç mekanlardaki önceliği gün ışığı oluştururken, cam tüp geçitlere yer veriliyor. Yapının plan şemasında ise ana giriş, su öğesi ve konferans salon kütlesiyle vurgulanırken, giriş katta büyük sergi alanı ve onu çevreleyen bir kafeteryaya yer veriliyor. Söz konusu mekanlar, ışık performansı hem de yapıyı sarmalayan bahçe ve havuza doğru uzanan gün ışığı ile dış mekanla bütünleşmeyi sağlıyor. 

Açık kullanımlı üst bölümlerde ise galeri ile oluşturulan yekpare kurgu ile kullanıcı, açık ofis ve giriş kısmındaki sosyal alanlar arasında kolaylıkla dolaşabiliyor. Projede iç ve dış algısı kesintisiz bir biçimde desteklenmiş durumda.

İkinci kütle olan üretim kısmında ise ofis ve üretim arasındaki bütünsel bağlantı hedefleniyor. Görünürde yönetim kısmından uzaklaştırılmış üretim alanları özel cam tüplerin kullanıldığı köprü bağlantılarıyla ilk kütleye bağlanyor. Bu sayede cam köprülerin bir yandan dışarıda olma hissini sağladığı ve diğer yandan da başka bir kütleye geçiş için farkındalık yaratmasına olanak tanınıyor. 

Proje hafızalarda yer eden cephe tasarımı ve malzeme seçimiyle de dikkat çekiyor.