Öğrenci sayısındaki artış ve yurt yatırımı gerçeği

Başta İstanbul ve büyükşehirler olmak üzere Türkiye genelinde yaşanan öğrenci sayısındaki artışı değerlendiren uzmanlar, öğrenci yurdu yatırımlarının cazip hale geldiğine dikkat çekiyor

Öğrenci sayısındaki artış ve yurt yatırımı gerçeği

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere üniversite öğrencisi sayısındaki artış, öğrenci yurdu yatırımlarını giderek cazip hale getiriyor. Vakıf Üniversite sayılarındaki artışa paralel olarak öğrenci sayısındaki yükselme yüzde 34'lere sıçrarken, mega şehirler de özel yurt yatırımları ile ön plana çıkmaya başladı.

EVA Gayrimenkul'den Yurt Yatırımı vurgusu
Öğrenci yurdu yatırımlarının yükselen değerine vurgu yapan EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanları, yurt yatırımlarının artan öğrenci sayısı ile aynı düzeyde gerçekleşmediğini açıkladı. Uzmanlara göre, gerek devlet gerekse özel yurtlar bazında öğrencilerin barınım olanaklarındaki açık sürerken, yurt yatırımlarının cazibesinde de artış gözlemleniyor.

İstanbul'da erkek öğrenci yurtları... Ayrıntılar için tıklayın...

Yeni yurt yatırımları bekleniyor
2015 yılı itibarıyla İstanbul'da 9'u devlet 44'ü ise özel olmak üzere toplam 53 üniversite yer alıyor. Bu rakam, Türkiye'deki toplam üniversite sayısının yüzde 28'inin İstanbul'da faaliyet gösterdiğini gösteriyor. 2015 yılı itibarıyla tüm ülke bazında faaliyetlerini sürdüren üniversite sayısı ise 118 adet düzeyinde. Diğer taraftan tüm ülke çapında öğrenim hayatını sürdüren üniversite öğrencilerinin yüzde 9'u İstanbul'da bulunuyor. Yüzde 4'lük oranın Ankara'da, yüzde 2'lik kısmın ise İzmir'de bulunduğu göz önüne alındığında, Türkiye'nin en büyük üç şehrinde öğrenim hayatını sürdüren öğrenci sayısının tüm Türkiye'ye oranı yüzde 15'i buluyor. Tüm bu verileri bir araya getiren EVA Gayrimenkul Uzmanları'na göre önümüzdeki süreçte yurt yatırımlarında önemli bir artış bekleniyor.

İstanbul'un öğrenci yurdu profili
EVA Araştırma ve Raporlama Departmanı tarafından yapılan araştırmaya göre 2015 yılı sonu itibarıyla İstanbul'daki öğrenci yurtlarının yüzde 12'si karma nitelik taşıyor. Erkek öğrenci yurtlarının oranı yüzde 9 iken kız öğrenci yurtlarının toplama oranı yüzde 49 düzeyinde. Mega kentte yer alan yurtların 181 adedi kız, 145'i erkek, 44 adedi ise karma nitelik taşıyor. Anadolu Yakası'nda yer alan yurtların öğrenci kapasitesi 23.000, Avrupa yakasındaki yurtların kapasitesi ise 51.000 öğrenci düzeyinde...

Yurt yatırımı için avantajlı bölgeler
EVA Gayrimenkul araştırmalarına göre öğrenci sayısı ile mevcut yurt kapasitesi karşılaştırmasından hareketle Bakırköy, Beyköz, Kartal, Beyoğlu, Bağcılar ve Kadıköy ilçelerinde öğrenci yurdu ihtiyacı bulunduğu göze çarpıyor. Bayrampaşa, Ümraniye, Kağıthane, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa gibi bölgelerde ise yurt ihtiyacı bulunmuyor.