Öğrenciler sağlam bina için yarışıyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması başladı

Öğrenciler sağlam bina için yarışıyor

17 Haziran 2014/Emlakwebtv
Türkiye'de ilk kez Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması başladı. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlik için inşaat mühendisliği öğrencilerinden oluşan 49 takım başvuruda bulundu. Etkinliğin kazananı bugün yapılacak değerlendirmeler sonrasında belli olacak. 

Etkinlik finalinin açılışında konuşan DASK Koordinatörü İsmet Güngör, DASK'ın 6.5 milyon poliçe adediyle dünyanın en büyük üç havuzundan birisi haline geldiğine değinerek, 2017 yılı sonunda 10 milyon sigortalı konut rakamına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik de yarışmaya 28 üniversiteden 49 takımın katıldığını belirterek bunlardan 42'sinin finale kalma başarısı gösterdiğini açıkladı. Erdik yarışmaya gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu açıkladı.Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş da, yarışmanın depremin yaratacağı can ve mal kaybını en aza indirme noktasında gösterilen çabanın ürünü olduğunu söyledi. 

Proje kapsamında takımlar, bir iş kulesi olarak tasarladıkları bina maketlerinin depremi simüle eden bir sarsma masasındaki sonuçlara göre sınanacak. Bugün yapılacak final kısmında yarışacak adayların maketleri, binanın deprem performansı, maket binanın ağırlığı ve toplam kat alanı ile mimarı ve pazarlama stratejilerini göz önünde bulunduran estetik puanlamaya göre değerlendirilecek.