Öğretmenler, iklim değişikliğini öğrenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,TÜBİTAK'la ortaklaşa yürüttüğü proje kamsamında öğretmenlere “İklim Değişikliği Seminerleri” düzenliyor

Öğretmenler, iklim değişikliğini öğrenecek

18 Mart 2013 / emlakwebtv
Bakanlık, TÜBİTAK (TÜSSİDE) ile ortaklaşa yürüttüğü “İklim Değişikliği’nin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi” kapsamında ortaöğretim öğretmenlerine “İklim Değişikliği Seminerleri” düzenliyor.
Edirne, Bursa, Konya, Kayseri, Trabzon, Samsun, İzmir ve Muğla’dan gelecek olan öğretmenlere iklim değişikliği konusunda seminerler verilecek.
Kocaeli TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde verilecek olan seminerlerde yaklaşık 500 öğretmen İklim değişikliği konusunda bilgilendirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen Proje kapsamında seçilen dört bölgeyi temsilen Edirne, Bursa, Konya, Kayseri, Trabzon, Samsun, İzmir ve Muğla’dan seçilen ve öğrencileri için rol model olan öğretmenlerin iklim değişikliği ve uyum konusunda bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal önlemler konusunda bilinçlendirilmesi ve farklı bölgesel projeler geliştirilmesi için destek sağlanması amaçlanıyor.

İklim değişikliği konusunda bilincin arttırılması amacıyla düzenlenen seminerlerde iklim değişikliğinin nedenleri ve iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konularında bilgilendirilme oturumlarına yer verilecek ve konuya ilişkin duyarlılığın geliştirilmesi yönelik proje geliştirme çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalarda, öğretmen, öğrenci, veli, okul, belediye ve şehir ölçeğinde kişilerin rol alabileceği projeler tartışılacak. Ayrıca Program kapsamında hazırlanan ve öğrencilere iklim, iklim değişikliği ve uyum kavramlarının öğretilmesine yönelik “İklim Dedektifleri” konulu eğitim etkinliği gerçekleştirilecek.

Seminer programı çerçevesinde, ekoloji, ekosistem ve çevre sorunları konuları ele alınacak ve öğretmenlere etkili bir çevre eğitimi için öğrencilerde bilinç, bilgi, tutum, beceri oluşturulmasına yönelik eğitim verilecek. Ayrıca eğitim amacıyla kullanılmak üzere öğretmenlerle birlikte, çevre sorunlarına yönelik posterler hazırlanacak.

Kocaeli Gebze TÜBİTAKProgram kapsamında İzmit’te bulunan atık geri dönüşüm tesislerine teknik gezi gerçekleştirilerek, atıkların geri kazanımına değinilecek ve öğrenciler ile beraber ne tür çalışmalar yapacaklarına yönelik bilgi verilecek.
Enerji kaynakları ve enerji verimliliği konuları da seminer programı kapsamında anlatılacak. Alternatif enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konuları tartışılarak, uygulamalı çalışmalar yapılacak ve bu konuların öğrencilere nasıl aktarılabileceği üzerine bilgi paylaşımı gerçekleştirilecek. Program sonunda katılım sağlayan öğretmenlere sertifika verilecek.
10-13 Mart 2013 tarihleriarasında Edirne ve Bursa’dan gelen öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerin ikincisi 17-20 Mart 2013 tarihleri arasında Konya ve Kayseri illerinden gelecek öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirilecek. Seminerler Nisan ayının ortasında son bulacak.