ÖİB'nin gündeminde Riva arazisi var

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Milli Emlak arsalarına imar verip satışını gerçekleştirme stratejisinin en önemli ayağı olan Riva arazisinin satışına hazırlanıyor

ÖİB'nin gündeminde Riva arazisi var

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul Beykoz Riva'daki Milli Emlak Arazisi'nin satışına hazırlanıyor. Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Aksu, gündemlerindeki en önemli arsanın Beykoz Riva arazisi olduğunu belirterek, 17 bin metrekare büyüklüğündeki bu yerin, Milli Emlak'tan Özelleştirme İdaresi'ne devrinin gerçekleştiğini söyledi. 

Yeni hazine arazilerinin özelleştirilmesi için çalışmalar sürüyor

Mehmet Aksu, büyükşehirlerdeki Hazine'ye ait arazilerin imar verilerek satışı ve özelleştirilmesi üzerine çalıştıklarını ve önümüzdeki günerde de konuyla ilgili olarak kamuoyu ile bilgi paylaşımına gidileceğini belirterek: "Milli Emlak'tan gelen atıl arazilerie imara açıp satıyoruz. Böylece ekonomiye kazandırıyoruz..." yorumunda bulundu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın önümüzdeki günlerde de İstanbul Bakırköy, İstanbul Tuzla ve Ankara Gölbaşı'nda bir takım arazileri benzer bir yöntemle satmaya hazırlandığı açıklandı. 

24 Ağustos'ta teklifler alınacak

Son dönemlerde arsa satışlarına ağırlık veren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul Beykoz'daki 17 bin metrekarelik arazinin satışına hazırlanıyor. Deniz sıfır konumda bulunan arsanın üzerinde otel ve villalar da yer alıyor. Turizm imarı olan ve ormanın içinde yer alan bu arsa için son teklifler 24 Ağustos'ta alınacak. Büyükşehirlerde yer alan Hazine'ye ait arazilerin imarlı hale getirilerek özelleştirilmesi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, halen arsa tespitleri üzerinde çalışıldığını ve İdare'nin gündemindeki en önemli arsanın İstanbul Beykoz'daki Riva arazisi olduğunu söyledi. Gazete Habertürk'te yer alan Deniz Çiçek imzalı habere göre ÖİB Ahmet Aksu, bu arazinin yakın dönemde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na geçtiğini söyledi.

Turizm imarlı arsa

Ahmet Aksu, Satışa konu olan arazinin turizm imarı olduğunu ve satışın tesislerle beraber blok halinde gerçekleşeceğini de hatırlatarak: "Arazi doğal güzellikler içinde. Deniz sıfır bir konumda yer alıyor ve ormanın içinde bir konuma sahip. Kuzey Marmara Otoyolu ile da bağlantısı var. Üzerindeki yapılarda yenileme yapılabilir..." ifadelerini kullandı.Arazi ile ilgili tekliflerin 24 Ağustos'ta alınacağını da belirten Aksu, 49 yıllığına işletme hakkının verileceğini ve arsanın bütün halinde özelleştirileceğini de dile getirdi. 

Bölgenin dokusuna uygun imar

Özelleleştirme İdaresi Başkanlığı'nın bu tip arazilere imar verirken, arazinin dokusuna uygun ve doğal yapıyı bozmayan bir plan tecili gerçekleştirdiğini de dile getiren Aksu: "Hedeflerimiz, bölge ile uyumlu, çevre imar bütünlüğünü bozmayacak, insanların nefes alacağı kriterleri uygulamak. Yatay mimariye özen gösteren uygulamalar düşünüyoruz. " ifadelerini kullandı.