“Okmeydanı, İstiklal Caddesi'ne alternatif olacak”

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan planları hazır olan Okmeydanı projesinin, yerel seçimlerden sonra vatandaşın da onayıyla gerçeğe dönüşeceğini söyledi

“Okmeydanı, İstiklal Caddesi'ne alternatif olacak”

16 şubat 2014 / emlakwebtv
Okmeydanı'nın tarihi öneme sahip bir bölge olduğuna dikkati çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan planları hazır olan Okmeydanı projesinin, yerel seçimlerden sonra vatandaşın da onayıyla gerçeğe dönüşeceğini söyledi. Okmeydanı'ndaki 5 bin 600 binanın ve 25 bine yakın bağımsız bölümün sahiplerine imarlı tapu ve arsalarını verdiklerini anlattı.

Demircan: “Okmeydanı projesini halkın onayıyla başlatacağız”
Okmeydanı'nda çözülen imar ve tapu sorunun ardından kentsel dönüşümü ve bölge için hazırladıkları planı halkın onayıyla başlatacaklarını dile getiren Demircan, "Okmeydanı'ndaki imar sorununda çözüm noktasında, vatandaş birinci olarak arsa ve tapusunu, ikinci olarak imarlı bir yer almış oldu. Okmeydanı'nda tüm vatandaşlar, kendini mağdur etmeyecek imar hakkına sahip oldu" diye konuştu. Demircan halkın kentsel dönüşüme “evet” dediğini de ekledi.

“Kimse mağdur olamayacak”
Demircan, kentsel dönüşümde kimsenin mağdur olmayacağını belirterek; "Kentsel dönüşümde Okmeydanı'nda hiç kimse mağdur olmadı, olmayacak. Mülkü olan da gitmedi, gitmeyecek. Dönüşümde kiracılar TOKİ'den daire almak suretiyle onların da gelecekleri garanti altına alınacak" ifadelerini kullandı.

Ahmet Misbah Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Okmeydanı planımız; herkese tapu ve imar hakkını verirken finalde konutlarla beraber otoparkların olduğu, 6 okul, bir üniversite, yeşil alanlar, caddeler, ticaret merkezleri olan, Okçular Tekkesi gibi tarihi mekanları barındıran, aynı zamanda seyir terası gibi ticaret ve turizm sektörünü ön plana çıkarabileceğimiz bir projeyi kapsıyor. Seyir terasıyla bölgeye turistlerin daha fazla gelmesi sağlanabilecek. Böylece turizm geliri de artacak. Yeni Okmeydanı'nda, Haliç-Mecidiyeköy arasında Türkiye 'nin en yeni şehir hayatını kurmayı planlıyoruz. Burası müstakil bir mekan ve gençlerin geleceğini gördüğü bir yaşam alanı olacak. Bir şehir hayatının içinde yaşayan gencin rotasını belirlemiş ve bölgede istihdam sağlanabilecek bir şehir kurgusunu planlamış olduk. Sadece insanların tapu ve imar hakkı sorunları çözüp depreme dayanıklı yapılanma yapmak gözüyle değil, hayatın bütününü kuşatan, gelecek kurgusu yapan ileri bir planlama koymuş olduk."

“Yeni planda turizm ve hizmet sektörü ön planda olacak”
Yeni Okmeydanı planında turizm ve hizmet sektörünün ön plana çıkacağına dikkat çeken Demircan, şöyle devam etti: "Bu yeni planlamada hedefimiz ticaret olacak. Ticaretin sanayiye değil, hizmet sektörüne dayalı olmasını amaçlıyoruz. Bölgemiz tarihi ve turistik bir bölge. Böyle bir mekan da ticaretsiz olmaz. Yeni Okmeydanı'nı seyir terası, turistik merkezlerin yanı sıra ticaret ve iş merkezlerinin olduğu, alışveriş ve yemek yemek için gözde mekanların yer aldığı bir yer olarak kurguladık. Okmeydanı için, Taksim'de İstiklal Caddesi'ne alternatif bir cadde, dünya örneklerinden Fransa'nın Şanzelize'si ile yarışabilecek yeni caddelerin olduğu, özel bir destinasyon yaratmak amacıyla planlarımızı yaptık."