Okmeydanı’nda 50 yıllık tapu sorunu çözüldü

Okmeydanı’nda 50 yıldır tapu sorunu yaşayan 24 bin 306 bağımsız birim ve 18 bin mülk sahibi tapularını almaya başladı

Okmeydanı’nda 50 yıllık tapu sorunu çözüldü

5 Şubat 2014 / Emlakwebtv
Gecekondulaşmanın en yoğun olduğu yerlerden biri olan Okmeydanı’nda 50 yıllık tapu sorunu çözüldü. Beyoğlu Belediyesi, semt sakinlerine resmi bir yazı göndererek tapu alma hakkına sahip olduklarını belirtti. Beyoğlu Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından her bir mülk sahibine ayrı ayrı gönderilen mektupta, Okmeydanı 1/1000 ölçekli Tarihi Sit Alanları Koruma Amaçlı Etkileşim Geçiş Sahası Uygulama İmar Planı’nın Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edildiği belirtilerek “Böylece bölgede 50 yıldır süregelen mülkiyet problemi çözülmüştür. Yapılan incelemeler sonucunda hak sahibi olduğunuz tespit edilmiş olup anılan taşınmazı satın almanıza engel bir durum olmadığı anlaşılmıştır” denildi.

Vatandaşların mağdur olmaması için uzun yıllar yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Çabalarımız sonuç verdi ve Okmeydanı’nın tapu sorununu çözdük. Şimdi Okmeydanı’nda hiçbir vatandaşımız ‘Evim ne zaman yıkılacak, tapumu alabilecek miyim?’ endişesi yaşamıyor. Vatandaşlarımız tapularını almaya başladılar. Tüm hak sahiplerine birer resmi evrak gönderdik. Onlara ‘tapu alma hakkına sahip olduklarını’ resmi olarak tebliğ ettik. Gerekli evraklarla birlikte belediyemize müracaat eden vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla tapularını alabilirler” dedi.

Okmeydanı’nın büyük bir değişime hazırlandığını belirten Demircan, 2014 seçimlerinin ardından Okmeydanı’nda Türkiye’nin en önemli kentsel dönüşümlerinden birini gerçekleştireceklerini de dile getirdi.