Okmeydanı'nda tapular teslim ediliyor

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Okmeydanı’nda mülkiyet hakkı kazanan hak sahiplerine tapularını vermeye devam ediyor

Okmeydanı'nda tapular teslim ediliyor

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Okçular Vakfı'nda düzenlenen tapu dağıtım töreninde, bugüne dek 5 bin civarında hak sahibine tapu verildiğini söyledi. Demircan, Beyoğlu Belediyesi'nin 11 yıldır sürdürdüğü çalışmaların ardından gelinen son noktada, 75 bin vatandaşın imar hakkı olan tapılarını almaya hak kazandığını belirtti. 

Okmeydanı ve yeni dönem
Okçular Vakfı'nda düzenlenen Tapu dağıtım törenindekonuşan Okmeydanı projesinin mimarı Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; bir yıldır tapu verme işleminin devam ettiğini belirterek: 'Okmeydanı'nın da şimdiye kadar 5 civarında tapu verdik. Bundan sonrada peyderpey hazırladığımız tapuları vatandaşlarımıza dağıtacağız. Bu tür törenleri yapmamızdaki amaç, geriye kalan 15 bin kişiyi bu işe teşvik etmek, onlarında eksik evraklarını tamamlayarak gelip tapularını almalarını sağlamak." dedi.

Tek çözüm kentsel dönüşüm
Okmeydanı'nda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların işbirliği ile önemli atılımlar yaptıklarını belirten Demircan, başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerimizde yaşanan travmanın kesin çözüm yolunun kentsel dönüşüm olduğunu belirtti. Demircan: ' Kentsel kansere çare bulduk diyebilirim. Hakikaten çok meşakkatli oldu, fakat başardık. Çok mutluyum. Vatandaşlarımız da son derece sevinçliler. Şükürler olsun. Bu, sıradan bir tapu dağıtım töreni olmayacak. Okmeydanı, kronik bir hastalıktan, kurtuluyor. Bundan sonra, Okmeydanı için şampiyonluğa hazırlanma dönemi başlıyor.' ifadelerini kullandı.

Okmeydanı tapu teslim töreni

10 yılda tamamlarız
Okmeydanı'nda yapılacak çalışmaların kısa sürede olamayacağını hatırlatan Demircan, hedeflerin 2023 yılında tutturulmaya çalışılacağının da altını çizdi. Demircan, tüm çalışmaların 10 senede bitirileceğinin de altını çizerek: ' Hangi adada uzlaşmayı bitirirsek öncelikle o adadan dönüşüme başlayacağız. Hayalimiz, hedefimiz ve ne yapacağımız belli. Herkes gelip tapusunu alsın. Tapu için belediyeye gelmek, encümen kararını aldırmak, Milli Emlak'taki taksitlere başlamak gerekiyor. Bir daire için yaklaşık 12 bin lira civarında 5 yıl vadeyle satışlar yapılıyor. Bu süreci iyi değerlendirmemiz lazım. Şu anda tapuların yüzde 22'sini vermişiz. Yüzde 50'ye varmamız lazım. Yüzde 50'ye varamazsak dönüşüme başlayamayız. 2 milyon metrekare inşaat alanı var burada. Bunu 3 milyon 200 bin metrekareye çıkarabiliriz. Herkesin evinden yüzde 20 tenkisat yaparak ama otoparklı olarak daire vereceğiz.'