Ölümlü iş kazalarında inşaat sektörü ağırlığını koruyor

Nisan ayı içinde 145 işçi, aktif çalışma halindeyken yaşamını yitirdi. Ölümlerin yüzde 22'si inşaat yol sektöründe yaşandı

Ölümlü iş kazalarında inşaat sektörü ağırlığını koruyor

Türkiye'de ölümlü iş kazaları alanında geri adım atamıyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından hazırlanan Nisan ayı raporuna göre, yılın dördüncü ayında 145 işçi aktif çalışma halindeyden yaşamını yitirdi. Ölüm olaylarının önemli bir kısmı inşaat sektöründe kaydedildi.

İnşaat söktürü ve işçi ölümleri
Yayınlanan verilere göre işçi ölümlerinin önemli bir oranı inşaat sektöründe gerçekleşti. Ölümlerin yüzde 22'lik dilimlerle yaşandığı Tarım ve Orman işkolu ile İnşaat ve Yol işkollarında 32'şer işçi yaşamını yitirdi. Trafik ve servis kazası nedeniyle 33 işçinin yaşamını yitirdiği Nisan ayında, ezilme ve göçük nedeniyle 12, yüksekten düşme nedineyle ise 19 işçi hayatını kaybetti. Diğer taraftan nesne çarpması ya da düşmesi nedeniyle 4, kesme ve kopma nedeniyle 2 işçi son nefesini verdi. 

İnşaat sektöründeki ölümler genel istatistikleri düşürdü

Meclis taraından yayınlanan raporun en dikkat çekici verisi, 2016 yılının Nisan ayına kıyasla bu yılın aynı döneminde ölümlü iş kazalarının düşüşe geçmesi oldu. Bu veriye ilişkin raporda genel ölüm oranlarındaki düşüşün inşaat sektöründeki gerilemeden etkilendiği yorumu yapılırken, 22 Mart itibarıyla işçi ölümleri bilgilerine ulaşmada karşılaşılan zorluklara da dikkat çekildi.