Ölümlü iş kazalarının yüzde 20'si inşaat sektöründe

Bu yılın ilk 7 ayında en az bin 49 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Bu ölümlerin 220'si ise sadece inşaat sektöründe gerçekleşti.

Ölümlü iş kazalarının yüzde 20'si inşaat sektöründe

Bu yılın ilk yedi ayında en az bin 49 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. İlk yedi ayda yaşanan ölümlü kazaların 220'si ise sadece inşaat sektöründe gerçekleşti. Bu işçilerden 146'sı ise yüksekten düşerek hayatını kaybetti. ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, işte bu ölümlere dikkat çekerek, bu durumu değiştirmek istediklerini söyledi.  Yavuz, “Sadece Temmuz ayında yaşanan iş kazalarında 133 işçiyi kaybettik. 13 işçinin ölüm nedeni ise ‘yüksekten düşme’ oldu. Ölümle sonuçlanan iş kazalarının yüzde 20’si inşaat sektöründe gerçekleşti. Bu yılın ilk 7 ayında en az 1049 işçimizi kaybettik. Bu üzücü kayıpların önlenmesi için hepimize görev düşüyor. ÇATIDER olarak işçi ve işverenlere eğitim vererek, bu tabloyu değiştirmeye çalışıyoruz” dedi. ÇATIDER Başkanı Yavuz, yapılan yasal düzenlemeler ve alınan önlemlere rağmen iş kazalarının hala can kayıplarına sebep olduğunu belirtti. Yavuz, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre 2016 yılının ilk yedi ayında 1049 işçinin iş kazalarında hayatını kaybetmesinden çok derin üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Türkiye’de geçtiğimiz 10 yılda meydana gelen iş kazalarında 10 bini aşkın işçimizi kaybettik. En fazla işçi ölümü yaşanan iş kollarından birini, inşaat sektörü oluşturuyor. Bu yıl Ocak ve Temmuz arasında 7 ayda toplam 220 inşaat işçimiz, iş kazalarında hayatını kaybetti. 146 işçi ise yüksekten düşerek öldü. Temmuz ayında 133 işçi hayatını kaybederken, bu kaybın yüzde 20’si inşaat sektöründen. Yüksekten düşme nedeniyle ise sadece Temmuz ayında 13 insanımız öldü. Bu acı kayıpları yaşamamak için çok daha etkin önlemler almamız gerekiyor.”

İlk sırada yüksekten düşme geliyor
Yavuz inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarının en başında yüksekten düşme olaylarının olduğunu söyleyerek Kazaların en başta gelen sebepleri arasında, eğitimsizlik, ihmal, iş güvenliği önlemlerinin alınmaması ve işverenin bu tür önlemleri maliyet olarak görmesi gibi nedenler olduğunu belirtti. "Standart bir iskele, uygun bir emniyet kemeri, kenar korumaları ya da en basitinden bir ağ gerilmesi bile düşmeleri önemli ölçüde azaltabilir. İş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilincimizi de eğitimlerle artırmak zorundayız" diye konuşan Yavuz, inşaat sektöründe iş kazalarının yüzde 98'inin insan hatasından kaynaklandığını belirterek şunları söyledi; "Tehlikeli mesleklerden biri olan çatıcılıkta, yüksekte çalışma ve iş güvenliği sertifikası sahibi olmak gerekiyor. ÇATIDER olarak konuyla ilgili hem ustalara hem de işverenlere yönelik eğitimler veriyoruz. 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladık ve Antalya’dan Sinop’a, Gaziantep’ten İzmir’e kadar Türkiye genelinde, bünyesinde İnşaat Teknolojisi Çatıcılık Dalı olan toplam 19 meslek lisesinde sektöre yönelik ‘Çatıcılık Kursu’ açma yetkisi aldık. 2014 Aralık ayı içinde Antalya’da Halk Eğitim ve Muratpaşa Meslek Lisesi ile birlikte açtığımız ‘Uyum ve Geliştirme’ kursu ile 24 çatıcıya belge verdik. 2015 Şubat ayı içinde Ankara’da Mimar Sinan Meslek Lisesi ile birlikte açtığımız kursları başarı ile bitiren 25 çatı ustası belgelendirildi. Kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge ile ağır ve tehlikeli iş sınıfındaki çatı işlerinde çalışma hakkını elde ediyor.”