Ömer Faruk Çelik: Orta gelirliye konut üretmek şart

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, yeni yılla birlikte orta gelirlinin ihtiyacının, bu gelir grubuna kimin nasıl konut üreteceğinin ve onların bu konutlara nasıl ulaşacağı konusunun irdelenmesi gerektiğine dikkat çekti

Ömer Faruk Çelik: Orta gelirliye konut üretmek şart

Konut sektörünün 2014 değerlendirmesini yapan EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, "2014 yılı, 2013 yılı sonunda yaşanan politik belirsizlikler ve global ekonomideki gelişmelerden yola çıkarak aslında kısmen zor geçmesini beklediğimiz bir yıldı. Yılın ilk yarısına baktığımızda, konut sektöründe hep seçimleri konuştuk. Buna ilave olarak KDV konusu ve maliyetlerin artışı, sektörü etkiledi ve satışlarda buna bağlı olarak bir miktar küçülme yaşandı" dedi.

Diğer yandan yılın ikinci yarısının ise daha olumlu bir seyir izlediğine değinen Ömer Faruk Çelik, "Ağustos ve Eylül aylarında satılan konut sayıları geçen senenin aynı aylarına göre yaklaşık yüzde 20 oranında yüksek seyretti. Bu da ekonomik ve politik belirsizlik durumunda tüketicinin alım kararını ötelese de, aslında güçlü bir talep olduğunu ve beklentilerin düzelmesi ile bunun hızlı bir şekilde piyasaya geldiğini gösteriyor" diye konuştu.

2015'e iyimser bakıyor
2015 yılı içinse beklentilerinin daha iyimser olduğunu söyleyen Çelik, yeni yılda gerek sermaye girişi, gerekse enflasyondaki olumlu hareketlerin faiz oranlarına yansıyacağını, bununla beraber konut kredisi faizlerinin yönünün de aşağıya doğru olmasını beklediklerini dile getirdi.

Konut ihtiyacı artıyor
Önümüzdeki 5-10 hatta 20 yılda da her yıl 600-700 bin konut ihtiyacı artarak devam edecek gibi gözüktüğünü sözlerine ekleyen Çelik, "Konut geliştiricilerinin de üretim iştahı yerinde, üretim 800 bin adet gibi gidiyor. Ama irdelenecek, üzerinde durulacak asıl konu, sektördeki ihtiyacın yüzde 50'sinin sosyal konut statüsünde, metrekaresi 1000-2000 TL'yi geçmeyen konutlara yönelik, yüzde 30'unun ise 2000-3000 TL bandındaki konutlara yönelik olması. Bir başka deyişle, Türkiye'de konut talebinin yüzde 80'i orta ve alt gelir grubunun talebinden oluşuyor. Ancak üretilen konutların yüzde 80'lik kısmı, artan arsa maliyetleri nedeniyle orta ve üst gelir grubuna yönelik projelerden oluşuyor. İstanbul'a baktığımızda ise KONUTDER'in yaptığı araştırmaya göre, yılda 120 bin konut talebi oluşuyor. Bunun yaklaşık 70 bini sosyal konut iken, 30 bini orta, 20 bini de orta ve üst grubun konut talebinden meydana geliyor. Bu noktada orta gelirlinin ihtiyacının, bu gelir grubuna kimin nasıl konut üreteceğinin ve onların bu konutlara nasıl ulaşacağı konusunun irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum" açıklamalarını yaptı.