Omurga’yı kurdular, dönüşüme odaklandılar

Tekfen OZA.Ş’yi portföyüyle birlikte 2013 Nisan’da satın alan, 55 milyon dolarlık portföye sahip Omurga Yapı, bir yandan Kağıthane Ofis Park’ta kiralamalara devam ediyor diğer yandan da Kartal’da yeni konut projesine hazırlanıyor

Omurga’yı kurdular, dönüşüme odaklandılar

25.12.2013 / Posta Gazetesi 

Gittigidiyor’u ABD’li e-bay’a satan Burak Divanoğlu, Serkan Borançlı, Tolga Kabataş ve Aydonat Atasever, uzun yıllar Tekfen OZ Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Mehmet Erktin’le birlikte kurdukları Omurga Yapı Yatırımları A.Ş. ile 2014’te yeni projelere start verecek. 2013 Nisan ayında portföyü ile birlikte Tekfen Grubu şirketlerinden Tekfen-OZ A.Ş.’yi satın alan Omurga Yapı’nın 55 milyon dolarlık portföyü içinde Kağıthane Ofis Park, Yalıkavak arasası, Kartal arsası gibi gayrimenkuller bulunuyor. Portföyünde bulunan Konya’daki 300 dönümlük şehrin tek parseldeki en büyük arazisini satan Omurga Yapı, 2014 Haziran ayında Kartal’da konut projesine start vermeyi hedefliyor. İstanbul’un merkezi lokasyonlarına odaklanacak olan Omurga Yapı, göç vermeyen, ekonomisi büyüyen Anadolu kentlerinde de yatırımlar planlıyor.

Kağıthane’de dönüşümün öncüsü
Omurga Yapı Kurucu Ortağı Mehmet Erktin, Omurga Yapı’yı kurduktan sonra uzun yıllar Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Tekfen OZ A.Ş.’yi portföyüyle birlikte satın aldıklarını ifade ederek, Bu portföy içinde yer alan Kağıthane’nin dönüşümüne öncülük eden Kağıthane Ofis Park’ta 6 bin 500 metrekare kiralanabilir alan bulunduğunu söyledi. Mimar Emre Arolat tarafından projesi hazırlanan ve Ulusal Mimarlık Ödülü kazanan Kağıthane Ofis Park’ta yüzde 65 doluluk oranına ulaştıklarını ve kiralamaların devam ettiğine değinen Mehmet Erktin, 262 ile bin 300 metrekare büyüklüğe sahip ofislerin yer aldığı projede ofislerin metrekare fiyatının 18 dolar, dükkanların metrekare fiyatının ise 23 dolar olduğunu kaydetti.

Kartal’da fabrika alanına konut
Mehmet Erktin, portföylerinde bulunan Konya’daki 300 dönümlük araziyi finansal açıdan daha rasyonel olacağı için sattıkları bilgisini vererek, Kartal’da iki yeni arsa satın aldıklarını açıkladı. Kartal’da satın aldıkları arsa üzerinde bir fabrika bulunduğunu ve faaliyete devam ettiğini ifade eden Mehmet Erktin, 2014 ortalarında fabrikanın boşaltılacağı bilgisini verdi. 5 bin metrekarelik bu arazinin çevresindeki diğer arazilerle de ilgilendiklerini ve arsayı büyütmek istediklerini kaydeden Mehmet Erktin, “Metro istasyonunun hemen yanı başındaki bu arsa üzerinde 120-150 dairelik bir konut projesi geliştirmek istiyoruz. Arsanın genişlemesi halinde projedeki daire sayımız 300’ün üzerine çıkabilir. Projeye 2014 Haziran ayında başlayabiliriz” dedi.