One Tower projesinde temel sağlam atıldı

Oran’da inşa edilen 185 metrelik One Tower Kule Konut ve AVM projesinin temeline tüm binanın yaklaşık beşte biri oranında demir ve beton harcandı

One Tower projesinde temel sağlam atıldı

05 Mart 2014 / emlakwebtv
Ankara Oran’da hayata geçirilen ve tamamlandığında başkentin en yüksek kulesi olacak 185 metrelik One Tower Kule Konut ve AVM projesinin temelinde tüm binanın yaklaşık beşte biri oranında demir ve beton kullanıldığı bildirildi. Zemin altı betonarme imalat oranının tüm binaya oranı ise yüzde 60.

“Artık çok daha sağlam binalar yapılıyor”
Projeyi hayata geçiren İTO Yatırım’ın ortaklarından Özkan Özçelik, yaşanan depremlerin ardından artık çok daha sağlam binalar yapıldığının altını çizdi. Özçelik, “Deprem şiddeti sadece dereceyle ölçülen olgu değil. Depremin her coğrafyada kendine özgü etkileri oluyor. Yüzeye yakınlığıyla, şiddetin ne kadar ve ne uzunlukta sürdüğüyle verdiği zarar doğru orantılı. Düzce depreminden sonra tüm veriler değişti. Şimdi artık o dönemden önceki binalardan çok daha dayanıklı binalar yapılıyor. Yeni binalar çok güvenli” dedi.

“Temelimiz ise neredeyse bir kat yüksekliğinde”
Özçelik, şözlerine şöyle devam etti: “48 kattan oluşan One Tower’da temelimizin sağlamlığına ayrı bir özen gösterdik. Projemizde, temel betonun tüm bina betonuna oranı yaklaşık yüzde 25. Bu 48 katlı bir gökdelen için önemli bir rakam. Ayrıca zemin için iki ayrı danışmanımız bulunuyor. Kazıklar için ayrı, statik için ayrı çalışmalar yapılıyor. Temelimiz ise neredeyse bir kat yüksekliğinde. Ankara’nın en yüksek kulesini yaparken, dış görünüşe olduğu kadar dayanıklı temel için de özel çalışmalar gerçekleştirdik. One Tower kulesi zemin üstü betonarme imalatlarının sadece görünen kısmı olacak diyebiliriz.”

Özçelik, "Olası bir deprem durumunda bizim buradaki binamız depreme en dayanıklı yapılardan biri. Çünkü her şey ince elenip sık dokundu” diyerek konuşmasını noktaladı.

Proje Bilgisi: One Tower