Ordu-Giresun Havalimanı'na dev ek ödenek

Türkiye'nin deniz yüzeyine yapılan ilk havalimanı olma özelliğine sahip Ordu-Giresun Havalimanı Projesi'ne 90 milyon liralık ek ödenek ayrıldığı açıklandı

Ordu-Giresun Havalimanı'na dev ek ödenek

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı Projesi'ne 90 milyon liralık ek ödenek ayrıldığı açıklandı. Projenin Türkiye'nin en prestijli yatırımlarından biri olduğunu söyleyen Balkanlıoğlu: 'Sorunsuz şekilde ilerliyoruz. Deniz dolgusu yapılarak hayata geçirilen bu havalimanı Türkiye'de ilk, dünyada da sayılı projeler arasında yer alıyor.' şeklinde konuştu.

90 milyon TL'lik ek ödenek
Projeyi yakından takip ettiklerini ve gelen son bilgilerin projeye verilecek ek ödenek miktarıyla ilgili olduğunu açıklayan Vali Balkanlıoğlu: 'Havalimanı inşaatı için en son 90 milyon lira ek ödenek geldiği ve bu parayla havalimanı için gerekli olan elektronik aksanların siparişinin verildiği yönünde bilgiler geliyor. Kısmet olursa mart ayının sonunda havalimanı açılacak.' dedi.

En şiddetli fırtınaya dayanacak
Vali Balkanlıoğlu, inşaatın yapım sürecinde en ince ayrıntısına kadar her şeyin düşünüldüğünü, başta Karadeniz fırtınaları olmak üzere, doğa olaylarına karşı her önlemin alındığına da değinerek sözlerine şöyle devam etti: 'Ekstra Ekstra tahkimatlar ve konfor artırıcı yeni konuların gündeme geldiğini anlatan Balkanlıoğlu, "Yani havalimanını daha güvenli kılan, konforunu artıran teknik durumlar var. Onlara ilişkin çalışmalar da devam ediyor. İnşallah çok ekstra bir durum olmadıkça süresinde açılacak. Ödenek akışı ve yapımında bir sıkıntı yok.'

Açılış 15 Mart'ta
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılışının 15 Mart 2015 tarihinde yapılacağını açıklamıştı. Yılmaz, projede alt yapı çalışmalarının bütünüyle bittiğini, buna karşın üst yapı çalışmalarının devam ettiğini aktarmıştı.

Ordu-Giresun Havalimanı projesi

Yaptığı açıklamada, Türkiye'nin deniz üzerindeki ilk havalimanının açılmasına kısa bir süre kaldığını ve 2015 yılının 15 Mart'ında fiili ve resmi açılışın yapılabileceğini vurgulayan Yılmaz:

'Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileriyle ve tüm müteahhitlik firmalarının temsilcileriyle geçen hafta içerisinde bir toplantı yaptık. Bakan Lütfu Elvan'ın da talimantlarıyla Türkiye'nin birinci, Avrupa'nın ikinci, dünyanın da dördünce deniz üzerindeki havalimanının kısa sürecede hizmete açacağız.' şeklinde konuştu.