Ordu Giresun havalimanı ne zaman açılacak?

Denizin üzerine inşa edilen Ordu Giresun havalimanı ne zaman açılacak?

Ordu Giresun havalimanı ne zaman açılacak?

Tamamlandığında Avrupa'nın ve Türkiye'nin deniz üzerinde inşa edilen ilk havalimanı özelliğini kazanacak Ordu Giresun havalimanı ne zaman açılacak?

Hali hazırda inşaat çalışmalarının devam ettiği Ordu Giresun Havalimanı'nın bu yılın Mart ayında açılması planlanıyor. Yeni havalimanında tarifeli seferler ise Mayıs ayı sonunda başlatılacak. Havalimanı, Ordu'nun Gülyalı ve Giresun'un Piraziz ilçeleri arasında hayata geçiriliyor.

Ordu Giresun havaalanı inşaatı
Proje kapsamında öncelikle inşa edilmesi planlanan havalimanının tüm altyapı ve üstyapı unsurları için yaklaşık 7.435 metre uzunluğunda ve ortalama 5,5 metre yüksekliğinde 2 ila 8 ton ağırlığında taşlarla dolgu yapılarak koruyucu mendirek inşa ediliyor. 7.435 metre uzunluğunda yapılacak koruyucu mendirek için 13 milyon taş kullanıldı.

Ordu'ya 19, Giresun'a 25 kilometre mesafedeki havalimanı, coğrafi şartları nedeniyle uygun alan olmadığı için denizin üzeri doldurularak yapılıyor. Projenin pist uzunluğu 3 bin, genişliği ise 45 metre. Proje kapsamında dolgu için yaklaşık 30 milyon ton taş kullanılırken, şu ana kadar yaklaşık 270 milyon lira harcandı. Toplamda 360 milyon lira harcanması bekleniyor.