Ordu Giresun Havalimanı son hali

Türkiye ve Avrupa’da deniz üzerinde hayata geçirilen ilk havalimanı olan Ordu Giresun Havalimanı son hali görüntüsü haberimizde yer alıyor.

Ordu Giresun Havalimanı son hali

Ordu ile Giresun arasında projelendirilen ve inşaat çalışmalarının tamamlanarak, seferlerin başlatıldığı Ordu Giresun Havalimanı, Türkiye ve Avrupa’da deniz üzerinde inşa edilen ilk ve tek havalimanı olma özelliğini taşıyor. Aşağıda Ordu Giresun Havalimanı son hali fotoğrafını inceleyebilirsiniz;

Ordu Giresun Havalimanı son hali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 22 Mayıs 2015’te hizmete açılan havaalanı, yılda 3 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip. Ordu Giresun havalimanının inşasında, günde 2 bin seferle yaklaşık 36 milyon taş denize dolduruldu. 300 milyon liralık harcama yapılan projenin pisti ise 1 metre kalınlığında, 3 bin metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde.

Ordu’nun Gülyalı ilçesi ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında inşa edilen havalimanıyla Orta Karadeniz’i dünyayla buluşturmak hedefleniyor.  Deniz üzerinde inşa edilerek, bir ilke de imza atılan havalimanında hali hazırda seferler devam ediyor.

Rakamlarla Ordu Giresun Havalimanı

Yolcu kapasitesi: Yılda 3 milyon

Maliyet: 300 milyon lira

Kullanılan taş: 36 milyon

Terminal binası büyüklüğü: 20000 metrekare

Pist: 3000 metre uzunluğunda

Toplam inşaat alanı: 31400 metrekare