Ordu-Giresun Havalimanı ucuza mal oldu

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Ordu-Giresun Havalimanı’nın deniz doldurularak inşa edilmesinin daha az maliyetli olduğunu söyledi

Ordu-Giresun Havalimanı ucuza mal oldu

03 Şubat 2014 / emlakwebtv
Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Ordu- Giresun Havalimanı’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Maliyetleri düşürmek için havalimanını denizi doldurarak inşa ettiklerini belirten Çiftçi, "Burayı karaya yapsanız sadece araziyi kamulaştırmak için 4 katı fazla fiyat ödemek zorundasınız. Bir de bunun yapım maliyetleri var. Böyle bir havalimanının kamulaştırma bedeli olmadan düz alan üzerine yapım maliyeti zannediyorum 150 milyon lira" dedi.

Türkiye'de herhangi bir yere havalimanı yapmak için en az 2 milyon metrekare alana ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Kenan Çiftçi, söz konusu alanın vatandaşlara ait olması halinde ise kamulaştırarak satın alma zorunluluğu olduğunu dile getirdi. Vali Çiftçi, şöyle konuştu: "Mesela Kütahya'da havalimanı yaparken kamulaştırma bedelini ödeyerek bunu gerçekleştirmiştik. Burada ise 4,5 kilometre düz bir alana ihtiyaç var. İvme, irtifa hatlarında da uçakların yanaşabilmesi için tepelerin de olmaması gerekiyor. Karadeniz'de bu tür alanlar bulmak hakikaten çok zor. Diyelim ki buldunuz, alan çok dar olduğu için Karadeniz'de arazi fiyatları çok pahalı, örneğin Ordu'da dönümü 400 bin liradan aşağıya yer bulma şansınız yok. 400 bin liradan alsanız bizim oradaki alanımız 2 milyon 300 bin metrekare. Bunu çarptığımızda Ordu'da 2 milyon 300 bin metrekare alanın sadece kamulaştırma bedeli 1 milyar lirayı geçiyor. Biz ise havalimanı için kamulaştırma maliyeti olmadan 2 milyon 300 bin metrekare alanı her şeyi dahil 272 milyon liraya oluşturduk."