Ordu'ya dev liman için çalışmalar başladı

Ordu'ya yapılacak dev konteyner limanı, "ÜNYEPORT" için Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başladı.

Ordu'ya dev liman için çalışmalar başladı

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kente yapılacak dev konteyner limanı projesi için çalışmalarına başladı. Yatırım ile birlikte Karadeniz'in en büyük konteyner limanı da hayata geçirilmiş olacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, proje kapsamında Ünye Limanı'nın büyütüleceğini ve 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkarılacağını belirtti. 

Ordu'ya Karadeniz'in en büyük limanı
Projenin 3 etap halinde yapılacağını ve limanın 18 metre derinlikte olacağını vurgulayan Yılmaz, Ünyeport Limanı'nın dalgakıranının iç kısmında da bin 150 metre uzunluğu ve 22 metre derinliğinde ayrı bir rıhtım inşa edileceğini vurguladı. Yılmaz:

"Ünyeport liman projesi 1.8 kilometre karelik alanda uygulanacak. Tüm Karadeniz Bölgesi'ni etkileyecek ve Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek bir yatırım." şeklinde konuştu. 

18 bin ton çelik kazık kullanılacak
Projenin bölgedeki ticari hareketliliği artıracağını ve bölgenin en önemli konteyner limanı haline geleceğini de belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, liman için 18 bin ton çelik kazık kullanılacağı bilgisini de verdi. Yılmaz liman ile birlikte Türkiye'nin Karadeniz'e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan gibi ülkelerle ticaretin daha da hareketleneceğine dikkat çekerek: "Ünye Limanı'nın büyütülmesiyle yapılacak konteyner liman 300 milyon TL'ye mal olacak, çalışmalarına ise 2017'de başlayacağız" dedi.