Orman Bakanlığı binası için yüzlerce ağaç kesilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ait tarihi Şap Enstitüsü'nün de içinde bulunduğu ormanlık arazide 10 kat yoğunluk artışı kararı alındı. İmar değişikliği sonrasında arazi üzerinde 300 bin metrekare inşaat mümkün olabilecek

Orman Bakanlığı binası için yüzlerce ağaç kesilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ait 120 bin metrekarelik orman arazisinde 10 kat yoğunluk artışına gidildi. Şap Enstitüsünün de içinde bulunduğu arazide 30 bin metrekarelik inşaat yapım kapasitesi 300 bin metrekareye çıktı.

Hürriyet'ten Deniz Gürel'in haberine göre süreç Atatürk Orman Çiftliği içinde hizmet vermeye devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın arazisinin Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi'ne tahsis edilmesiyle başladı. Yeni yer arayışına girişen Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na ait Eskişehir Yolu üzerinde, ODTÜ'nün hemen karşısında yer alan Şap Enstitüsü Orman arazisi tahsis edildi. Yetkililer, bu mevkide, 0.25 olan inşaat hakkını 2.5'e çıkardı.  Konuyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden görüş isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na imar müdürlüğünden imar artışıyla ilgili çekinceleri belirten bir rapor gönderildi.

Şap Enstitüsü arazisinde ağaç katliamına doğru
Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Üyesi BBP'li İbrahim Uyar, söz konusu değişikliğin 10 katlık inşaat artış iznine vesile olduğunu vurgulayarak, yapılacak inşaat çalışmasının da arazi üzerindeki binlerce ağacın kesilmesine yol açacağını söyledi. 

Belirtilen çekincilere rağmen, değişiklik kararının CHP, MHP ve BBP'nin üyelerinin karşı oylarına rağmen 14 Ağustos'ta onaylandığını vurgulayan Uyar:

"Kamu için bir imar değişikliği yapılabilir. Buna ses çıkarmayız. Ama 30 bin metrekarelik inşaat alanının 300 bine çıkartılması ağaç katliamını zorunlu olarak doğuruyor. Bu karar hayata geçirilirse hem yüzlerce yetişkin ağaç kesilecek, hem de trafik yoğunluğu oluşacak..." dedi.