Orman Bakanlığı'ndan "Göcek Koyu" açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muğla Göcek Koyu'nun imara açıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı

Orman Bakanlığı'ndan

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muğla'da yer alan Göcek Koyu arazilerinin imara açıldığı yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğunu açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, söz konusu alanda otellerin kurulmasının mevzuatlar açısından "imkansız" olduğuna dikkat çekildi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yalanlama
Bakanlık, mesire yerlerinin 29 yıllığına kiraya verilme gerekçesinin buralardan yararlanan vatandaşların daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmesi amacını taşıdığını vurgulayan Bakanlık, mesire yerlerinde planların dışında herhangi bir yapı veya tesis yapma imkanının bulunmadığının altını çizdi.

Orman Bakanlığı'ndan "Göcek Koyu" açıklaması

Koylarda herhangi bir tahribat olmayacak
Çeşitli basın yayın organlarına konu olan bölgelerin Birinci Derece Doğal Sit ve 3621 Sayılı Kıyı Kenar kanununa tabi olduğunu, bu nedenle de mevcut tesislerin tadilat sonucunda kullanıma sunulabileceğinin altının çizildiği Orman Bakanlığı açıklamasında:

"Koylarda kesinlikle tahribat olmayacaktır. Aksi takdirde sözleşmeler derhal iptal edilmektedir. Bu konuda da bakanlığımız tarafından çok sıkı bir denetim yapılmaktadır." denildi.

Mesire yerleri nasıl işletiliyor?
Mesire yerlerinin işletmecinin elinde olduğu süre zarfında herhangi bir değişiklik yapamayacağının kanunlarla düzenlendiğini ve şikayete konu olan yerlerin tesis açısından kapsamı en dar olan C tipi dönüşümünün yapıldığını vurgulayan ORman Bakanlığı mevcut dahilinde oluşturulan onaylı planlara aykırı hareket edilmesi halinde de sözleşmelerin iptal edileceğini vurguladı.