Orta Anadolu'nun dev sulama projesi için 35 milyar harcanacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, GAP projesinin ardından Türkiye'nin en büyük bölgesel kalkınma projesinin Orta Anadolu Bölgesi'nde hayata geçirileceğini açıkladı

Orta Anadolu'nun dev sulama projesi için 35 milyar harcanacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, GAP'ın ardından Türkiye'nin en büyük bölgesel kalkınma projesinin Orta Anadolu'da hayata geçirileceği bilgisini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçtiklerini söyleyen Eroğlu: "Güneydoğu Anadolu'nun GAP'ı var. Şimdi de Orta Anadolu'a 35 milyarlık 3 bin 306 tesis tamamlayacağız..." ifadelerini kullandı.

Orta Anadolu'nun GAP'ı geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kayseri'de temaslarda bulanan Orman Bakanı Eroğlu, Orta Anadolu Bölgesinde de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne benzer bir konseptte, kalkındırma projesi uygulayacaklarını vurguladı. Talimatın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geldiğini ve GAP ayarında bir projenin Orta Anadolu'da hayata geçirilmesi için 35 milyarlık bütçe ayırdıklarını vurgulayan Eroğlu:

Orta Anadolu'nun dev sulama projesi için 35 milyar harcanacak

"Bu kapsamda Orta Anadolu'da 3 bin 306 tesis tamamlayacağız. Proje kapsamında Kayseri'de 2019 yılı sonuna kadar 6 baraj ve gölet, 14 sulama tesisi hayata geçirilecek." dedi.

Kayserili çiftçiye dev gelir
Eroğlu, proje kapsamında ayrıca 11 adet otomatik metorolojik gözlem istasyonu kurulacağını ve Kayseri'nin sulamasına önemli katkılar sunulacağını da belirterek:

"1 milyon 2 bin 870 dekar alanı sulamaya açacağız. Bunun Kayseri'ye ne faydası olacak diye sorarsanız, bu projenin bitimiyle birlikte yılda 443 milyon 937 bin 366 lira Kayseri çiftçisinin cebine ilave zirai gelir gelecek..." ifadelerini kullandı.