Orta ölçekli inşaat şirketleri risk altında

Çağhan İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Acı, sektördeki sorunlar nedeniyle orta ölçekli şirketlerin kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi

Orta ölçekli inşaat şirketleri risk altında

Yaklaşık 35 senedir inşaat sektöründe faaliyet gösteren Çağhan İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Acı, sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle orta boy şirketlerin risk altında olduğunu söyledi. Acı, Orta Ölçekli şirketlerin yok olma tehlikesinin sorumlusu olarak Büyük firmaları gösterdi.

Bakkalların, süpermarketlere yenilmesi gibi
Süpermarketler karşısında eriyen bakkallar gibi orta ölçekli inşaat şirketlerinin 'büyük firma projeleriyle' rekabette güçlük çektiğini belirten Acı: 

'Büyük firmalar krediyle büyüyor. Sıkıntıların temelinde de sektöre yön verenlerin bu tip hataları var. 'Nasıl olsa satarım' mantığıyla dev projeler gerçekleşiyor. Lansman için ciddi para harcanıyor. Halbuki tüketicinin kullanabileceği ev tipi ve ödeme gücü iyi belirlenmeli.' dedi. 

Konut stok sorunu
Konut sektöründe ciddi bir stok sorunu yaşandığını ve kapıdaki bu büyük tehlikeye karşı acil tedbir alınması gerektiğini belirten Acı:

'Acil tedbirler alınmalı. Lokomotif olan inşaat sektöründeki durgunluk, diğerlerine de olumsuz yansır. . Hükümet, bankacılar ve sektöre yön verenlerin bir araya gelip sektörün sorunlarını masaya yatırması, yeni düzenlemeler yapılması gerekir.'