Orta Vadeli Programın anlatmak istediği: Ekonomi pek de iyi değil

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Orta Vadeli Program, küçülme stratejisinin yürürlüğe koyulduğunu ve hedeflerde eksi yönlü revizyona gidildiğini gösteriyor

Orta Vadeli Programın anlatmak istediği: Ekonomi pek de iyi değil

Orta Vadeli Program, dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna açıklandı. Hükümet kanadı programı başarı olarak sunsa da uzmanlar ekonomide işlerin hiç de iyi gitmediğinin ilanı olarak yorumladı.

Başbakan'ın itirafı: Tahminler kötümser
Aslına bu durum Başbakan Binali Yıldırım tarafından da dile getirilmişti. Orta Vadeli Programın karamsar tahminler içerdiğini söyleyen Yıldırım: "İşimizi kış tutuyoruz, yaz çıkarsa bahtımıza anlayışıyla hazırladık. Açıkladığımızdan daha iyi sonuçlarla karşılaşacağımızı söyleyebilirim.." dedi. 

Büyüme hedefinde geri adım
Orta Vadeli Programın ekonomi açısından en dikkat çekici boyutu büyüme hedefindeki geri adım oldu. 2016 için belirlenen büyüme hedefi yüzde 4.5 idi. Orta Vadeli Program ile büyüme hedefi yüzde 3.2'ye çekildi. 2017 büyüme hedefi ise yüzde 5'ten yüzde 4.4'e revize edildi. 

Kişi başına düşen gelirde düşüş
Orta Vadeli Program ile birlikte kişi başına milli gelir hedefinde de gerileme belirlendi. 2016 yılı için 9 bin 364 dolar olarak açıklanan bu kategori de 9 bin 243 dolar olarak revize edildi. 2017 yılı için tasarlanan 10 bin 30 dolarlık gelir beklentisi ise 9 bin 529 dolara düşürüldü.

İşsizlik problemi
2016 yılı için işsizlik oranı yüzde 10.2'den yüzde 10.5'e revize edilirdi. İşsizlik ancak 2019'da yüzde 10'un altına düşüyor.