Ortadoğu ve Avrupa’da projelerini tanıtacak

Emlak Konut GYO, Ortadoğu ve Avrupa’da konut projelerini tanıtacak. Şirket, Araplardan özel proje talepleri de alıyor

Ortadoğu ve Avrupa’da projelerini tanıtacak

1 Eylül 2012 / emlakwebtv
TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, gayrimenkul yatırımlarındaTürkiye'nin, bölgesinde güvenli bir liman olarak görüldüğünü ifade ederek, gerçekleştirdikleri projeler için yabancılardan talep olduğunu kaydetti.
Yabancıya konut satışının önündeki sınırlamaları ortadan kaldıran Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasının ardından yüklenici firmalarıyla yurt dışı fuarlarda tanıtımlar yapmayı planladıklarını kaydeden Kurum, “Yurtdışındaki yatırımcıları bilgilendirecek girişimlerde bulunmak gerekiyor. Orta ve üst gelire hitap eden konutlarımız olduğu için Ortadoğu ve Avrupa'da tanıtımlar yapmayı planlıyoruz” dedi.
İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'ne yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcılardan talep olduğunu da vurgulayan Kurum, ‘Mütekabiliyet Yasası'nın ardından bireysel satış ve proje tanıtım ofisleri açma hazırlığında olan firmalar bulunuyor” dedi.
Gayrimenkul sektöründe ciddi bir hareketlilik olacağını ve yatırımların hızlanacağını beklediğini dile getiren Murat Kurum, “Şu anda yaklaşık 10 milyar liralık projemiz var. Projelerimizin yüzde 5-10'unun mütekabiliyet kapsamında yabancıya satılacağını düşünüyoruz. Bu zamanla artacaktır. Bizim projelermiz, TOKİ ile birlikte piyasa genelinin yüzde 10'unu teşkil ediyor” diye konuştu.
İstanbul'un daha çok Ortadoğu ve Körfez ülkeleri tarafından tercih edildiğini belirten Kurum, Araplar'ın özel proje talepleri olduğunu da söyledi.