Ortadoğulular İstanbul’a ev bakmaya geldi

Sine Fuarcılık tarafından düzenlenen CNR Emlak Fuarı kapılarını açtı. Fuar, 5-8 Aralık tarihleri arasında ziyarteçilerini bekliyor

Ortadoğulular İstanbul’a ev bakmaya geldi

06.12.2013 / Posta Gazetesi

CNR Holding kuruluşu Sine Fuarcılık tarafından düzenlenen CNR Emlak 2013 Fuarı büyük ilgi gördü. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen 'Körfez Ülkeleri Gayrimenkul Yatırım ve İş Geliştirme Konferansı'nın ikincisine ağırlıklı olarak Suudi Arabistan’dan gelen yatırımcılar katıldı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Körfez Konferansı’nda 120 milyon dolarlık alım yapan yatırımcıların, bu yıl fuar boyunca 500 milyon doların üzerinde yatırım yapması bekleniyor.

Eğitim, sağlık, turizm ve gayrimenkul alanlarında hizmet sunan Suudi Daleel Group ile ortaklaşa 'Körfez Ülkeleri Gayrimenkul Yatırım ve İş Geliştirme Konferansı'nın düzenlenmesi, fuarda Suudi yatırımcıların ağırlık kazanmasını sağladı. Daleel Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mohammed Yahya Müferrah, fuarda sergilenen projelerin büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

CNR Holding CEO'su Cem Şenel, 4 gün sürecek fuara, AB ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve İran'ın da aralarında bulunduğu ülkelerden 10 bin ziyaretçi beklediklerini söyledi.

‘Sıcağı sıcağına alım yapıyorlar’

DEMİR İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, son aylarda İran ve Suudi Arabistan’dan yatırımcıların ilginin önemli oranda arttığına dikkat çekti. Demir, “Genelde Ortadoğulu yatırımcılar fuarlarda alım yapmazlardı ancak Suudi’ler sıcağı sıcağına satın alım yapıyor. Şu ana kadar 5 daire satışı yaptık, gün içinde 15 daire hedefliyoruz” dedi. Demir, fuarın Suudi Arabistan’da çok tanıtıldığını bu nedenle ziyaretçilerin yüzde 85’inin yabancı olduğunu söyledi. Ancak Türk yatırımcıların ilgisinin olmadığını ifade etti.  

‘Uluslar arası fuarların seviyesine gelmeliyiz’

EMLAK Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Fransa, Dubai ve Almanya’da düzenlenen fuarlarla aynı düzeye gelmeliyiz” dedi. Emlak Konut açısından 2013 yılının hedeflerinin üzerinde geçtiğini söyleyen Kurum, 24 Aralık’ta ihaleye çıkacak Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki arazisine Türk müteahhitlerin yanı sıra yabancılardan da ilgi olabileceğini söyledi.

60 dairenin ön satışını yaptı

AĞAOĞLU Şirketler Grubu, fuarın ilk saatlerinde My World Europe, Maslak 1453 ve Bakırköy 46 projelerinden 60 dairenin ön satışını gerçekleştirdi. İstanbul Finans Merkezi ve Maslak 1453 projelerinden toplam 4 kule için toplu talep aldıklarını ifade eden Ağaoğlu Uluslararası Yatırımlar Koordinatörü Halil İbrahim Demirhan, “4 kule için 400 milyon dolarlık teklif verdik. İmzaları atmak üzereyiz” dedi. Demirhan, geçtiğimiz günlerde katıldıkları Kuveyt Fuarı’nda da Kuveyt Kralı’nın eşine Maslak 1453 projelerinden 4 milyon dolar değerinde iki daire satışı yaptıklarını da söyledi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu  ise, yabancı yatırımcıların Türkiye ile ilgilendiğini ancak bu ilginin devam etmesi için güven sağlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

‘Sektör ve tüketici için çok önemli’

Artaş Grubu’nun son projelerinden Avrupa Konutları TEM 2 ve Eclipse Maslak, Emlak Fuarı 2013’te yerlerini aldı. Avrupa Konutları TEM 2 ve Eclipse Maslak projelerinin satışı fuardaki Avrupa Konutları standında devam edecek. Artaş Grubu ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Sektörün en hareketli olduğu bu dönemde inşaat sektörünün aktörlerini bir araya getiren Emlak Fuarı’nın büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Sektörden bir çok proje bu fuarda yer alıyor. Konut alıcılarının projeleri bir arada inceleme imkanı yakaladığı bu fuarında sektör ve tüketici açısından önemine inanıyorum” dedi.

En büyük standa sahip

Emlak Fuarı 2013’te yer alan projelerden biri olan Metropol İstanbul, 651 metrekarelik alanıyla fuarın en büyük standına sahip. TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO güvencesiyle Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi sınırları içinde yer alan proje, CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen Emlak 2013 Fuarı’nda bu kez Avrupa Yakası’ndaki misafirlerini ağırlayacak.

Özel avantajlar sunuyor

MESA, ARTAŞ, ÖZTAŞ VE KANTUR-AKDAŞ Ortaklığıyla hayata geçirilen Tema İSTANBUL, EMLAK 2013 - Konut, İşyeri Satın alma, Kiralama ve Finansman Fuarı'nda ilk defa görücüye çıktı. Fuarın en büyük alanlardan birine sahip olması ve sadece tek projenin tanıtılmasıyla öne çıkan Tema İstanbul standında, Emlak 2013 Fuarı'na özel avantajlarda sunuluyor.