Ortaköy'de yerin altı imara açılıyor

Ortaköy Dolmabahçe arasında yerin iki kat altına kadar imar izni verildi.

Ortaköy'de yerin altı imara açılıyor

Ortaköy Dolmabahçe arasında yerin iki kat altına kadar imar izni verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 1/5000 ölçekli Beşiktaş Dolmabahçe Ortaköy Turizm Tesis Alanlarına ilişkin imar planı değişikliğini oy çokluğu ile kabul etti. İmar planı değişikliği ile birlikte Dolmabahçe ile Ortaköy arasında yerin iki kat altına kadar imar izni verildi.

Yerin iki kat altına ticari birimler yapılabilecek

İmar değişikliğiyle Boğaz boyunca uzanan ve kat yükseklikleri sınırlı olan binalarda yerin iki kat altına kadar inilebilecek. Bu kapsamda otel, özel okul, hastane ve özel sosyal kültürel tesis binalarının 1. ve 2. bodrum katlarında konferans salonu, tiyatro, müze, sanat galerisi, ameliyathane, morg, yogun bakım ünitesi, balo salonu, mescit, yüzme havuzu, kütüphane, teknik odalar gibi birçok yapı hayata geçirilebilecek. Ayrıca binadan bağımsız olmayacak şekilde ticari birimlerde yapılabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi turizmin geliştirilmesi için 15 Mayıs 2015 tarihinde "Turizm tesislerindeki bodrum katları inşaat alanına dahil edilmemesi" yönünde karar almış, bu uygulama "gizli imar affı" olarak yorumlanmıştı.