Oruç Baba Türbesi yıkılıyor mu?

Fatih'te yer alan ve Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğrayan Oruç Baba Türbesi'nde yapılan inşaat çalışmaları protesto edildi

Oruç Baba Türbesi yıkılıyor mu?

Fatih Şehremini’de yer alan Oruç Baba Türbesi Ramazan süresi boyunca misafirlerini ağırlıyor. Rivayete göre Ramazan’da Oruç Baba Türbesi’nde iftarını sirke içerek açanların dilekleri kabul oluyormuş. Saat 18.30'dan itibaren türbe etrafında toplanmaya başlarken, iftar saatini bekleyen birçok kadın kalem, anahtar, cüzdan ve çantalarını Oruç Baba'nın mezar taşına sürmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Oruç Baba olarak anılan Şeyh Mustafa Zekai Efendi'nin, eski zamanlarda yine aynı semtte yaşadığı, çok fakir olduğu halde orucunu tutup, iftarını da Hızır Aleyhisselam'la sirke ve zeytinle açtığı rivayet ediliyor. Bir başka inanışa göre de Oruç Baba'nın 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söyleniyor. Askerlere su ve yemek tedarik etmekle görevli olan Oruç Baba'nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sürdürdüğüne, 'baba' lakabının da buradan geldiğine inanılıyor.

Oruç Baba Türbesi’nde ne oluyor?
1/1000 ölçekli imar planında "sosyal ve kültürel tesis alanı" olarak gösterilen arazi içinde, Oruç Baba Türbesi Parkı'na gelenlere hizmet vermek amacıyla saat 08.00-00.00 arasında hizmet veren kafenin birkaç gün önce kaldırıldığı belirtildi. Türbenin bulunduğu arazinin kapıları da zincirlenmiş durumda. Mahalle halkı, yapılan çalışmalara ilişkin kendilerine bilgi verilmediğini belirterek, alanın yeşil alan ve çocuklar için oyun parkı olarak kullanılmasını istediklerini dile getirdi. Oruç Baba Türbesi'nin bulunduğu alanın 13 yıl önce yeşil alan ve oyun parkına dönüştürüldüğünü anlatan mahalle sakinlerinden Şükran Dalp, “Burası gecekonduların olduğu bir yerdi. 13 yıl önce gecekondular yıkıldı, park yapıldı. Birkaç gün önce bir ekip geldi. Kapıyı açtılar, paldır küldür inşaata başladılar" dedi.

Oruç Baba Türbesi'nin bulunduğu parka gelen mahalleli, çekiç ve demir kesme makasıyla zincirleri kırarak açtıkları kapıdan içeri girdi. Şehremini'de bulunan Oruç Baba Türbesi'nin yer aldığı parkın önünde saat 19.30 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişi, parkta yapılması planlanan inşaat çalışmalarını protesto etti.

Oruç Baba Türbesi nerede?
İstanbul Avrupa Yakasında yer alan Oruç Baba Türbesi Fatih’te bulunuyor.
Oruç Baba Türbesi adres: Arpa Emini Mah. Kürkçübaşı Sok. Şehremini / TOPKAPI