Osman Gazi Köprüsü 15 gün sonra açılıyor

İstanbul ve İzmir arasındaki yolculuk süresini 3,5 saate düşürecek olan Osman Gazi Köprüsü 15 gün sonra açılıyor

Osman Gazi Köprüsü 15 gün sonra açılıyor

İstanbul ve İzmir arasındaki yolculuk süresini 3,5 saate düşürecek olan Osman Gazi Köprüsü 15 gün sonra açılıyor. 30 Haziran'da açılışı yapılacak olan köprüde hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. 

İstanbul'dan İzmir'e gidenlerin şu an 60 dakikada geçtiği İzmit Körfezi'nde Osman Gazi Köprüsü'nün açılması ile birlikte geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Osman Gazi Köprüsü ve bağlantı yolları ile birlikte İstanbul-Bursa-İzmit Otoyolu projesinin büyük bir bölümü tamamlanmış olacak. 

Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip asma köprüsü

Otoyol ve bağlantı yolları ile birlikte toplam 433 kilometre uzunluğunki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli ayağı olan Osman Gazi Köprüsü otoyolun en önemli kısmını oluşturuyor. Köprü, 1550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre boyu ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip asma köprü olma özelliği taşıyor. 

Osman Gazi Köprüsü 15 gün sonra açılıyor

Körfez'i geçmek 6 dakika sürecek

15 gün sonra açılışı yapılacak olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Otoyol projesi tamamlandığında İstanbul - İzmir arası 3,5 saate inecek. Osmangazi Köprüsü ise Kocaeli Körfez geçişini 150 dakikadan 6 dakikaya, Eskihisar-Topçular arasını ise 60 dakikadan 90 saniyeye indirecek. 

Yılda 650 milyon dolar tasarruf

Osman Gazi Köprüsü, Yap-İşlet-Devret modeli ile işletilecek. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadan yapılan Körfez Geçiş Köprüsü'nün Türkiye'ye yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.