Osman Gazi Köprüsü ne zaman açılacak?

Geçtiğimiz Perşembe günü son tabliyesi yerleştirilen Osman Gazi Köprüsü ne zaman açılacak? İşte yanıtı...

Osman Gazi Köprüsü ne zaman açılacak?

Geçtiğimiz Perşembe günü son tabliyesi yerleştirilen Osman Gazi Köprüsü ne zaman açılacak? İşte yanıtı... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle son tabliyesi yerleştirilen Osman Gazi Köprüsü asfalt çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete açılacak. 

Osman Gazi Köprüsü ne zaman açılacak? 

İsmi Osman Gazi Köprüsü olarak belirlenen Körfez Geçiş Köprüsü'nde son tabliyenin yerleştirilmesinden sonra asfalt çalışmalarına başlandı. Osman Gazi Köprüsünün çalışmaların tamamlanmasından sonra Mayıs ayının sonlarına doğru açılması planlanıyor.

Bağlantı yolları ile birlikte 12 kilometreyi bulacak olan Osman Gazi Köprüsü, 1 saat süren Körfez geçiş süresini 6 dakikaya düşürecek. 3 şerit geliş 3 şerit gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşan Osman Gazi Köprüsü, özellikle bayram tatillerinde oluşan yoğunluğu azaltacak. 

Dünyanın dördüncü en uzun asma köprüsü

Dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olma özelliği taşıyan Körfez Geçiş Köprüsü'nün kule yüksekliği 252 metre, tabliye genişlikleri 35,93 metre, orta açıklığı 1,550 metre ve toplam uzunluğu 2 bin 682 metredir. 

Geçiş ücreti 35 dolar+KDV

Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirilen Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu ile beraber toplamda 433 kilometre uzunluğunda olacak. İzmir-İstanbul arası mesafeyi 3,5 saat kısaltacak olan otoyol projesinin en önemli ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti 35 dolar+KDV olması bekleniyor.