Osmangazi Köprüsü açılışında Kenan Sofuoğlu hız rekoru deneyecek

Milli Motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nün açılışında 400 kilometre hız rekoru denemesi yapacak

Osmangazi Köprüsü açılışında Kenan Sofuoğlu hız rekoru deneyecek

Milli Motosikletçi Kenan Sofuoğlu Osmangazi Köprüsü açılışında 400 kilometre hız rekoru denemesi yapacak. Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip 4. köprüsü ünvanı alan Osmangazi Köprüsü 30 Haziran'da açılacak. 

Kenan Sofuoğlu'ndan rekor denemesi

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü açılışında 400 kilometre hız rekoru denemesi yapacak. Sofuoğlu daha önce trafiğe kapalı alanda denenmiş 396 kilometre hız rekoru bulunuyor. Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu arasında yapımı tamamlanan Körfez Geçiş Köprüsü 30 Haziran'da açılacak. 

Körfez geçmek 6 dakika sürecek

Otoyol projesi tamamlandığında İstanbul-İzmir arası 3,5 saate inecek. Osmangazi Köprüsü ise Kocaeli Körfez geçişini 150 dakikadan 6 dakikaya, Eskihisar-Topçular arasını da 60 dakikadan 90 saniyeye indirecek. 39 ayda tamamlanan köprünün temeli 2013 yılında atılmıştı. 

Geçiş ücreti 35 Dolar+KDV

Osmangazi Köprüsü, 252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliği, 1550 metre orta açıklığı ve 32.682 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı dördüncü köprüsü olarak kabul ediliyor. Körfez geçiş köprüsü ile yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Osmangazi Köprüsü ücreti ise 35 Dolar+KDV olacak. 

Hersek Lagünü için kavis

Çeşitli kuş türlerinin yaşadığı ve göç zamanı konakladıkları Hersek Lagünü'de köprünün yapıldığı yerde bulunuyor. Kuşların zarar görmemesi için kavis verilen Osmangazi Köprüsü, bu özelliğiyle tabiata ve biyolojik çeşitliliğe önem gösterilen önemli yapılar arasında bulunuyor.