Osmangazi Köprüsü arsa fiyatlarını uçurdu

İzmir-İstanbul Otoyolu projesinin en önemli etabı Osmangazi Köprüsü çevre ilçelerdeki konut ve arsa fiyatlarında ani sıçramalara neden oldu. Son 3 senede arsa fiyatları yüzde 150'nin üzerinde değer kazandı

Osmangazi Köprüsü arsa fiyatlarını uçurdu

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayağı olarak kabul edilen Osmangazi Köprüsü, güzergah üzerindeki arsa fiyatlarının ani bir biçimde artmasına neden oldu. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz imzalı habere göre, çevre ilçelerdeki arsa fiyatları 3 yıl içind yüzde 150'nin üzerinde değer kazandı. EVA Gayrimenkul tarafından yapılan araştırmaya göre Yalova ve Bursa'da tarla vasfını taşıyan arsaların metrekare fiyatları 200 TL'ye ulaştı. Fiyatlar Gebze'de 150, Balıkesir'de 45 ve Manisa'da da 35 TL'yi buldu

Gayrimenkul fiyatlarındaki artış durdurulamıyor
Osmangazi Köprüsü ve otoyol projesinin geçtiği kent ve ilçelerdeki gayrimenkul fiyatlarındaki artış ivmesi sürüyor. Başta Yalova ve İzmit olmak üzere Bursa, Balıkesir ve Hatta İzmir'de tarla vasfı taşıyan arazilerdeki artış yalnızca 3 yıl için yüzde 150 düzeyine ulaştı. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgu Yazıcı, artış etkisinin şimdilik Yalova ve Bursa'da hissedildiğini ancak otoyol projesinin bütününün hizmete girmesiyle birlikte Manisa ve İzmir'e de yansıyacağı kestiriminde bulundu. 

İkinci bir artış dalgası geliyor
Yalova'nın mega kentlerle ulaşımını hızlandıracak Körfez Geçiş Köprüsü ile iç göç almaya başlayacağına da dikkat çeken Yazıcı: "Bölgedeki  geçtiğimiz 3 yıl içinde yüzde 100'ün üzerinde artışa tanıklık etti. Proje tamamlanıp hizmete açıldığında ise ikinci bir dalga olarak yeni bir gayrimenkul artış dalgası bekliyoruz." dedi. 

Baygan: "Arsaların dönümü 5 bin 100 bin arasında değişiyor"
İstanbul-İzmir Otoyolu projesi güzergahında yer alan beldelerde arazilerin dönüm fiyatlarının 5 bin TL ile 100 bin TL gibi geniş bir yelpazede değiştiğini söyleyen ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da, komşu arazilerin neredeyse bütününün imara açıldığı bilgisini verdi.