Osmangazi Köprüsü geçişinde beklenen indirim

Osmangazi Köprüsü dün devlet töreniyle hizmete açıldı. Ulaştırma Bakanı Arslan, geçiş ücretinin 89 TL olacağını söyledi.

Osmangazi Köprüsü geçişinde beklenen indirim

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı Osmangazi Köprüsü dün resmi bir törenle açıldı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı açılış ile birlikte vatandaşlara iki müjde verildi. 

120 TL'den 89 TL'ye düşüş
İlk müjde, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan ilk fiyat olan 120 TL'de düşüşe gidilmesi oldu. Kamuoyundan gelen geçiş ücretinin yüksekliği eleştirileri üzerine Yıldırım, kurmayların fiyat indirimi için gerekli çalışmaların yapılması talimatını vermişti. Önceki gün Resmi Gazete'de yayınlanan KDV indirim kararı ile de birlikte yüzde 18'den yüzde 8'e düşüş sağlanmıştı. Geçiş ücretleriyle ilgili net açıklama ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan geldi. Arslan özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Osmangazi Köprüsü geçişlerinin 89 TL karşılığında gerçekleşeceğini duyurdu.

Osmangazi Köprüsü geçişinde beklenen indirim

Ramazan Bayramında ücretsiz
Diğer taraftan açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Osmangazi Köprüsü'nden geçişin Ramazan Bayramı süresince ücretsiz olacağını belirtti. Bu kararla birlikte her Bayram'da, feribot iskelelerinin önündeki uzun kuyrukların da önüne geçilmiş olacak. 

Dev proje açıldı
İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu mesafesini 3.5 saate indirmeyi hedefleyen Otoyolu projesinin en önemli etabı olarak kabul edilen Osmangazi Köprüsü'nün geç kalmış bir proje olduğunu ve 50 yıl önce yapılması gereken bir eser niteliği taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, otoyolunun Bursa'ya kadar olan kısmının da büyük oranda tamamlandığını vurguladı.