Osmangazi Köprüsü ne zaman açılacak?

DÜnyanın en büyük orta açıklıklı dördüncü asma köprüsü olan Osmangazi Köprüsü ne zaman açılacak? İşte yanıtı...

Osmangazi Köprüsü ne zaman açılacak?

Dünyanın en büyük orta açıklıklı dördüncü asma köprüsü olan Osmangazi Köprüsü ne zaman açılacak? İstanbul - İzmir arası ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate kadar indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağı olan Osmangazi Köprüsü açılış için hazırlanıyor. 

Osmangazi Köprüsü ne zaman açılacak? 

2013 yılında Yalova Altınova Hersek şantiyesinde düzenlenen tören ile temeli atılan Körfez geçiş köprüsü , 39 ayda tamamlandı. Köprünün son tabliyesi ise 21 Nisan 2016 tarihinde konuldu. Osmangazi Köprüsü 30 Haziran'da düzenlenecek olan açılış töreni ile hizmet vermeye başlayacak. 

Osmangazi Köprüsü ne zaman açılacak?

Kenan Sofuoğlu hız denemesi yapacak

252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliği, 1.550 metre orta açıklıklı ve 32 bin 682 metre uzunluğundaki Osmangazi Köprüsü açıldığında Körfez geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Körfezin iki yakasını birleştiren köprünün açılışında milli motorsikletçi Kenan Sofuoğlu, 400 kilometre hız rekoru denemesi yapacak. 

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. Körfez geçiş köprüsü ile yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ise 35 Dolar+KDV olacak. 

Kuşlar için kavis verildi

Kuş türlerinin yaşadığı Hersek Lagünü için kavis verilen Osmangazi Köprüsü, bu özelliği ile tabiata ve biyolojik çeşitliliğe önem gösteren önemli yapılar arasında yer alıyor.