Osmangazi Köprüsü'nün açılışına son 3 gün!

İstanbul ve İzmir arası ulaşım süresini 3,5 saate indirecek olan Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu'nun en önemli ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün açılışına son 3 gün kaldı

Osmangazi Köprüsü'nün açılışına son 3 gün!

İstanbul ve İzmir arası ulaşım süresini 3,5 saate indirecek olan Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu'nun en önemli ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün açılışına son 3 gün kaldı. 39 ayda tamamlanan dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada bulunan Osmangazi Köprüsü'nde açılış için hazırlıklar devam ediyor. İzmit Körfezi'nde Yalova ve Kocaeli'yi birleştiren köprü ile Gebze ve Dilovası'ndaki sanayi yükünün hafiflemesi bekleniyor. 

252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliği, 1.550 metre orta açıklıklı ve 32 bin 682 metre uzunluğundaki Osmangazi Köprüsü açıldığında Körfez geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Körfezin iki yakasını birleştiren köprünün açılışında milli motorsikletçi Kenan Sofuoğlu, 400 kilometre hız rekoru denemesi yapacak. Tartışma konusu olan köprü ücretinin ise indirime gidilmesi ve açılış töreninde açıklanması bekleniyor. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 35 dolar+KDV olarak belirlenmişti. 

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. Körfez geçiş köprüsü ile yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması planlanıyor. Tabiata ve biyolojik çeşitliliğe önem gösteren önemli yapılar arasında yer alan Osmangazi Köprüsü'nde kuş türlerinin yaşadığı Hersek Lagünü ve göçmen kuşlar için kavis yapılmıştı.  Osmangazi Köprüsü'nün 30 Haziran 2016 Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle açılışı yapılacak.