Otobüsçülerden 3. Köprü isyanı: 'Devletin Köprüsü 6 TL, müteahhidin köprüsü 40 TL'

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Sekreteri Ilgın, 3. Köprü'den geçiş zorunluluğunun otobüs firmalarına ağır bir maliyet çıkardığını belirterek: "Köprüden günde bir defa geçen bir araca çıkan aylık ek maliyeti 6.500 TL düzeyinde..." dedi.

Otobüsçülerden 3. Köprü isyanı: 'Devletin Köprüsü 6 TL, müteahhidin köprüsü 40 TL'

Açıldığı günden beri gerek trafik yoğunluğu gerekse ağır vasıta araçları sürücüleri tarafından eleştirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili tartışmalara Türkiye Otobüsçüler Federasyonu da katıldı. Federasyon Genel Sekreteri Mevlüt Ilgın, uygulamanın otobüs firmaları açısından ağır bir maliyete neden olduğunu vurgulayarak yetkilileri korsan yolcu taşımacığılı tehlikesine karşı uyardı.

Otobüsçülerden 3. Köprü isyanı: 'Devletin Köprüsü 6 TL, müteahhidin köprüsü 40 TL'

Devletin köprüsü 6 TL, müteahhidin köprüsü 40 TL
Şehirlararası otobüs firmalarının 3. Köprüyü kullanma zorunluluğun çok farklı alanlarda mağduriyetler yarattığını, şirketlerin hem zaman hem da maliyet yönünden ağır sıkıntılara uğradığını belirten Ilgın:

"Devletin köprüsü 6 lira, müdeahhidin köprüsü 40 lira. Eskiden 46 kilometre olan Harem yolu, otobüsler için şimdi 117 kilometre oldu. Gidiş geliş 140 km'den fazla yol gidiliyor ve 40 litre fazla akaryakıt tüketiliyor." şeklinde konuştu.

Günde bir defa geçen araca aylık maliyet 6.500 TL
Ilgın, 3. Köprü'den günde bir kez geçen bir otobüsün, köprü açılışından önceki dönemlere kıyasla ayda 6.500 TL'ye varan ek masraflarla karşılaştığına da dikkat çekti.

1.5 saatlik yol 2.5 saate çıktı
Yolcular ve çalışanlar tarafından da eleştirilen yeni düzenin korsan yolcu ulaşımı sisteminin doğmasına yol açacağına ve yeni köprüyle birlikte İstanbul-İzmit arasındaki ulaşım mesafesinin de yükseldiğine değinen Ilgın:

"Önceden 1.5 saatte aldığımız yolu şimdi 2.5 saatte alıyoruz. Yakıt kullanımındaki artış biletlere yansıdı... Yolcular isyanda..." dedi.