Otopark sorununun çözümü için irtifaklandırma önerisi

Büyükşehirlerde trafik yoğunluğunu azaltmak için yeni projelerde irtifaklandırma önerisi sunan İNDER Başkanı Durbakayım: "Böylece gayrimenkulde yeni bir yatırım aracı ortaya çıkarılabilir..." dedi.

Otopark sorununun çözümü için irtifaklandırma önerisi

İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni yapılacak projelerde yapılacak irtifaklandırma yapılarak hem otopark sorununa çözüm üretilebileceğini hem de gayrimenkulde yeni bir yatırım aracı yaratılabileceğini açıkladı.

Atıl durumdaki otoparklar sisteme katılsın
Otopark sıkıntısının Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşandığına işaret eden Nazmi Durbakayım Fransa’da daire ve otoparklara ayrı ayrı irtifak tapusu verildiğine vurgu yaparak, ayrı bir ekonomik değer yaratıldığının altını çizdi. Durbakayım, İstanbul’da birçok projede atıl otopark alanlarının bulunduğunu da ifade ederek: 

Otopark sorununun çözümü için irtifaklandırma önerisi

“Dairesinden ayrı bir otopark irtifak tapusuna sahip olan daire maliki, bunu isterse satabilir isterse başkasına kiralayabilir. Veya kat irtifakı ayrı olan bir projeden daire almak isterse otoparksız satın alma alternatifinden faydalanabilir. Projede boş kalan otopark alanları aynı binada veya yakın çevredeki ihtiyaç sahiplerine satılabilir” şeklinde yatırım ve işletim alternatiflerinin yaratılabileceğini ifade etti.

Nazmi Durbakayım bu yöntem ile hem daire sahibinin kazanacağını hem de devlete yeni bir gelir kapısının açılabileceğinin altını çizdi.

Küçük parsellere birleşme hakkı verilmeli
Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli gibi trafiğin ve otopark konusunda en yoğun bölgelerde yer alan parsellerin genelde 100 ila 600 metrekare arası büyüklükte bulunduğunu hatırlatan İNDER Başkanı Durbakayım,

“Küçük parsellerin birleşmesinden doğan parsellere ilave inşaat hakkı verilmelidir. Küçük parsellerde kapalı otopark yapmak mümkün olamıyor, yapılsa da sirkülasyon alanlarından otopark katlarında park sahası kalmıyor. Küçük parsellerde yapılan küçük binalarda da binanın girişi ve merdivenler için ayrılan alanlar standart olarak büyük bir bina ile aynı büyüklükte oluyor. Aynı büyüklükteki merdiven alanı ile bina girişinden daha büyük ve fazla dair faydalandığında inşaat emsal hakkı daha randımanlı kullanılabilir" dedi.