Otoyol ve köprü zammı yargıda

3 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe koyulan ve daha önceki döneme ait indirimlerin kalkmasının ardından yüzde 38 olarak gerçekleşen köprü ve otoyol zamlarının iptali için Tüketicisi Sorunları Derneği tarafından yargıya başvuruldu

Otoyol ve köprü zammı yargıda

Tüketici Sorunları Derneği, 3 Ocak'ta yürürlüğe giren otoyol ve köprü zamlarının iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurusunu yaptı. Söz konusu zam, vatandaşlara, daha önceki dönemlerde geçerli olan indirimlerin kalması ile birlikte yüzde 38 şeklinde yansımıştı.

TÜSODER'den açıklama
Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün zammının TÜİK tarafından ilan edilen enflasyon oranının 5 kat üstünde gerçekleştiğini ve bu zamma duyarsız kalmanın olanaksız olduğunu söyledi. Ağaoğlu: "Onbinlerce tüketci bize başvurdu ve yargı yoluna giderek zammı iptal ettirmemizi istedi..." dedi

Otoyol ve köprü zammı yargıda

Hukuk komisyonu incelemesinden zam iptali kararı
Tüketici Sorunları Derneği Hukuk Komisyonu tarafından incelenen zamların, iptal edilmesinin zorunlu olduğunu söyleyen Ağaoğlu, "vergilendirilmiş kazanç kutsaldır" ve "vergiler size hizmet olarak geri dönecektir" anlayışından tüccar mantığıyla para kazanmaya uzanan devlet anlayışını eleştirdi. Ağaoğlu söz konusu zammı, başka masrafları karşılamaya doğrulmuş bir anlayış olarak niteledi.

Yaptığı açıklamada, karayolları ve köprülere yapılan zammın yüzde 38-40 düzeyinde olduğunu, bu zammın yüzde 18 zam ve yüzde 20'lik indirimin iptalinden oluştuğunu belirten Ağaoğlu:

"Toplam zam böylece yüzde 38 oldu. Karayollarının kendi yönetmeliğinde köprü ve otoyol zamları ücret artışı Üretici Fiyatı Endeksinden fazla olamaz maddesi bulunuyor. Kasım ayı ÜFE oranı da 5 nokta küsürdür. Dolayısıyla 5.5'i geçen bir zam kendi yönetmeliğine de aykırıdır." dedi.