Otoyol ve köprü zammı yüzde 16 değil, yüzde 40

Otoyol ve köprülerden geçiş ücretlerinde 2016 ile başlayan yüzde 16'lık zammın, gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Makina Mühendisleri Odası, gerçek artışın tüm kalemler için yüzde 39.70 düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı

Otoyol ve köprü zammı yüzde 16 değil, yüzde 40

Makina Mühendisleri Odası 2016 ile birlikte açıklanan, yüzde 16'lik köprü ve otoyol zammı oranının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bugün resmi internet sitesinde yer alan açıklama ile yüzde 16 olarak gözüken artışın, Otomatik Geçiş Sistemi ve Hızlı Geçiş Sistemi'ne geçiş için yapılan yüzde 20'lik indirimin ortadan kalkışı ile paralel değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Makina Mühendisleri Odası: "Böylece, köprülerden geçiş yapan otomobil, motosiklet, kamyon, kamyonet ve minibüs için artış oranı yüzde 39,70 olmuştur..." ifadelerini kullandı.

MMO'dan açıklama: Otoyol ve köprü zamları görünenin üzerinde
Söz konusu zammın hemen hemen tüm kalemler için aynı düzeyde gerçekleşeceğini ve söz konusu artışın 2016 yılında araç başına 1.121 TL daha fazla ödeme yükü getireceğini vurgulayan Makina Mühendisleri Odası açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Otoyol ve köprü zammı yüzde 16 değil, yüzde 40

"Karayolları Genel Müdürlüğü‘nden verilen bilgiye göre otoyol ve köprülerden geçen araçlar için Kasım ayı sonuna kadar net 808.622.451 TL gelir elde edilmiştir. 2015 yılında sürücülerin KDV ve Belediye payı dâhil cebinden çıkan 1.069.686.676 TL, yeni fiyat artışı göz önüne alındığında 2016‘da 1.494.414.328 TL olacaktır. "

Köprü ve otoyol geçiş fiyatları hakkında bilgi edinmek için tıklayın...

Özelleştirme süreci ve işletme hakkını alacak firmalara yeni kaynak
Makina Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamadaki en dikkat çekici vurgu ise, uygulamaların otoyol ve köprülerin özelleştirme sürecinde işletme hakkını alacak firmalara yeni ve daha fazla kaynak yaratılmasını amaçladığı yönündeki bildirimler oluşturdu. Açıklamada, bir kamu hizmeti olan otoyol ve köprülerden geçişlerin ücretsiz olması gerektiğine vurgu yapılırken, bu süreye kadar HGS sistemindeki sorunların da acilen giderilmesi gerektiği belirtildi.