Ovit'te çalışmalar durdu

Rize Vililiği, Ovit Tüneli inşaatının, uyarı sistemi ve havalandırma problemleri nedeniyle durdurulduğunu açıkladı

Ovit'te çalışmalar durdu

Tamamlandığında Türkiye'nin en büyük tüneli olacak 'Ovit Dağı' inşaat çalışmaları, güvenlik gerekçesiyle durduruldu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rize Valiliği, 15 Eylül'de İlyas Kılıçarslan isimli bir işçinin hayatını kaybetmesiyle ülke gündemine oturan projenin, uyarı sistemi ve havalandırma problemi nedeniyle durdurulduğunu belirtti.

Ovit Tüneli

Rize Valiliği'nden yazılı açıklama
Rize Valiliği'nin yaptığı yazılı açıklamada, 31 Ekim 2014 tarihinde firmanın talebi üzerine Ankara'dan iş müfettişlerinin tünele gelerek incelemelerde bulunduğu ve yapılan inceleme sonrasında eksikliklerin tam anlamıyla giderilememesinden dolayı iş durdurulmasına karar verildiğini söyledi. Bakanlığın, yalnızca güvenlik çalışmalarının yapılabilmesi için tünele giriş izninin verildiğini vurgulayan 10 Kasım tarihli tebliğine de değinen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Firma gerekli güvenlik eksikliklerinin tamamlanabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan tünele girip tünelde çalışabilme izni istemiştir. Bakanlık da sadece güvenlik çalışması yapılabilmesi koşuluyla tünellere girilmesine izin vermiştir. Bu yöndeki izin 10 Kasım 2014 tarihinde firmaya tebliğ edilmiştir.Firma güvenlik önlemlerine dair çalışmalarını izin dahilinde sürdürmektedir. Bu çalışmalar tamamlandığında İş Müfettişleri yeni bir inceleme yapacaktır ve karar verecektir.'