Ovit Tüneli 2015! Ne zaman açılacak?

Tamamlandığında Türkiye’nin en uzun tüneli olacak Ovit Tüneli’nde son durum ne? Ovit Tüneli 2015 son durum bilgileri için tıklayın.

Ovit Tüneli 2015! Ne zaman açılacak?

Yapım çalışmaları tamamlandığında Türkiye’nin en uzun tüneli olma ünvanına erişecek  Ovit Tüneli’nde gelinen son noktayı Kontrol Şefi Sabri Okur anlattı. Ovit Tüneli 2015 son durumuna göre, tünelin 17 bin 622 metrelik kısmının tamamlandığını belirten Sabri Okur, “Çift tüp şeklinde yapılan tünellerin çığ tüpleri ile toplam uzunlukları 25 bin 263 metre oldu. Tünel içerisinde bin 700 metrelik acil kaçış ve havalandırma tüpleri olacak. Her bir kilometrede ise 22 araçlık sığınma istasyonu yapılacak” dedi.

800 metre yerin altında olduklarını belirten Okur, "Türkiye'nin en büyük yatırımlarından olan Ovit Tüneli 14 bin 300 metre uzunluğunda çift tüpten oluşuyor. Ovit Tüneli ile Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya, Güneydoğu Anadolu'ya bağlamış olacağız. Tünelin tamamlanmasının ardından ticaret gelişecek” diye konuştu.

Ovit Tüneli güzergahı

Rize Erzurum arasındaki karayolunun İkizdere İspir mevinde bulunan Ovit Dağı Geçidi’nin karayolu tüneli ile geçilmesini sağlayacak Ovit Tüneli, 2016 yılında hizmete açılacak. Tünel tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci, Türkiye’nin ise en uzun ilk tüneli olma özelliğine erişecek. Toplamda 14.7 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Ovit Tüneli ile kış aylarında trafiğe kapanan Ovit Dağı Geçidi’nin yıl boyu trafiğe açılması hedefleniyor.